Emekliye 'farklı' ödeme

Kurban Bayramı öncesinde ödenmesi kararlaştırılan SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına, ocak ayı aylık artışı ve farkları da yansıtılacak. Çalışma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine aylıklarının Kurban Bayramı öncesinde ödenmesine ilişkin bir kararname hazırlandığı belirtildi.

ANKARA - Kurban Bayramı öncesinde ödenmesi kararlaştırılan SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına, ocak ayı aylık artışı ve farkları da yansıtılacak. Çalışma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine aylıklarının Kurban Bayramı öncesinde ödenmesine ilişkin bir kararname hazırlandığı belirtildi. Buna göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları Kurban Bayramı öncesinde yürürlüğe giren artış ve farklarıyla birlikte ödenecek. SSK emeklileri aylıklarını 12-18 Ocak 2005 tarihleri arasında alabilecekler. Tahsis numarasının son rakamı 9 ve 7 olan SSK emeklileri 12 Ocak Çarşamba, 5 ve 3 olanlar 13 Ocak Perşembe, 1 ve 8 olanlar 14
Ocak Cuma, 6 ve 4 olanlar 17 Ocak Pazartesi, 2 ve 0 olanlar da 18 Ocak Salı günü aylıklarını alabilecek.
Bağ-Kur emeklilerinden tahsis numarasının son rakamı tek olanlara 17 Ocak Pazartesi, çift olanlara ise 18 Ocak Salı gününden itibaren aylıkları ödenecek. Bağ-Kur emeklileri için ödemeler, bu günleri takip eden günlerde de yapılabilecek.
Yemek ücreti arttı
SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarına kademeli zam yapılması öngörülmüştü. Buna göre, 200 YTL (200 milyon) ve 200 YTL'den düşük aylık alan SSK emeklilerine ocakta ve temmuz yüzde 8'er oranında zam yapılması kararlaştırılmıştı. 200 YTL'yle 318 YTL arasında aylık alan emeklilere ise ocak ve temmuz ayında ise yüzde 7'şer, aylıkları 318 YTL ve üzerinde olanlara ise ocak ve temmuzda yüzde 6'şar oranında zam yapılması kararlaştırılmıştı. Bağ-Kur'da ise 1-6 basamak arasında bulunanların aylıklarına ocak ve temmuzda yüzde 8'er, 7-12'nci basamak arasında aylık alanlara ocak ve temmuzda yüze 7'şer, 13 ve daha yukarı basamaklardan aylık alanlara ise ocak ve temmuzda yüzde 6'şar oranında artış yapılması öngörülmüştü.
Bu arada maaşları yüzde 6-7 oranları arasında artırılan memurların yemek ücretleri ise yüzde 11-16 arasında artırıldı. Yemek bedeli ek göstergelerine ve sözleşme ücretlerine göre değişen tutarlarda alınıyor.