Emekliye promosyon hayal

Emeklilere banka promosyonlarından pay verilmesi konusu arapsaçı. Bakan Dinçer, kendileri tarafından böyle bir söz verilmediğini vurguladı

İSTANBUL - Emeklilere banka promosyonu konusunda topu bankalara atan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, ‘Bankalarla görüştük, emeklilerin maaşlarından kâr alamadıkları gerekçesiyle promosyona sıcak bakmıyorlar’ dedi. CHP Muğla Milletvekili Ali Arslan, konuyla ilgili olarak Bakan Dinçer’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 

‘Teknik çalışma sürecek’
Arslan’ın önergesine yanıt veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dinçer, ‘Bankalar, müşterilerine kendilerine sağladıkları fayda ve kazanca göre bazı avantajlar sağlamaktadır’ dedi.  SGK yetkililerinin 7 Temmuz 2010’da toplantı yaptığını belirterek, şunları dile getirdi: ‘Bu toplantılarda, bankalar ile imzalanan protokollerde emeklilere promosyon verilmesine dair bir düzenleme olmadığı, bankaların bu konuda bir bütçesinin bulunmadığı, emekli aylığı ödemelerinde çok cüzi kazanç sağladıkları, operasyonel maliyetlerinin yüksek olduğu, emekli grubunun bankacılık faaliyetlerinden dolayı bankaya bir getirisinin bulunmadığı, hiçbir şekilde emeklilere promosyon ödenmesinin mümkün olmadığı banka yetkililerince ifade edilmiştir.
Diğer taraftan, SGK yetkilileri ise, bankalar üzerinden yüksek miktarlarda işlem gerçekleştirildiğini, bu kadar yüksek tutarların bankacılık sistemi açısından muhakkak bir getirisinin olduğunu ifade ederek, emeklilere promosyon ödenmesi konusunun tekrar değerlendirilmesini istemiş ve teknik boyutta çalışmaların yapılarak görüşmelere devam edilmesi kararlaştırılmıştır.’ (Radikal)