Emekliye zam sözü veren Şimşek, Tekel işçisini üzdü

ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın emeklinin maaşları arasındaki farkı ortadan kaldırmaya yönelik çalışmasına Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten onay geldi. Maliye Bakanı Şimşek, “İmkânlar çerçevesinde emeklilerin durumlarını düzeltmeyi arzuluyoruz” dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlık yetkilileri geçtiğimiz haftalarda aynı kıdem ve primle 2000 yılı öncesi emekli olmuş kişilerle o tarihten sonraki emekliler arasındaki maaş farkının yapılacak düzenlemelerle giderileceğini açıklamışlardı. 2000 yılı öncesi emekli olanlar o tarihten sonra emekli olanlara göre daha düşük emekli maaşı alıyor.
Şimşek, Meclis Genel Kurulu’nda 2010 yılı bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Şimşek, son döneme damgasını vuran özelleştirme mağduru Tekel işçilerinin 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nın 4. maddesinin c fıkrasından kaynaklı hak kaybının düzeltilmesine yönelik bir adım atılıp atılmayacağına ilişkin soruya ise, olumsuz yanıt verdi. Şimşek, kamu kurumlarında özelleştirme nedeni ile açığa çıkan personeli başka kurumlarda yerleştirmeye yönelik düzenlemenin daha önce yapıldığını anımsattı. 
Şimşek, “Tekel işçilerinin haklarının korunarak, başka kamu kuruluşlarına aktarılması şu anda gündemde değildir. Bunlar sınava tabi tutulmadan, öncelikli olarak kamu kuruluşlarına alınabiliyor. 1992’den itibaren tüm özelleştirmeler nedeniyle açığa ödenmiş, kıdem tazminatı ödenmiş tüm işçilere kapı açtık, kamu kurumlarına zaten alıyoruz. Ama alım şartları, önceki haklarını koruyarak değil” diye konuştu.

Muhalefet de düzeltemedi
Ana muhalefet partisi CHP milletvekillerinin Tekel gibi özelleştirme nedeni ile geçici işçi statüsüne düşen çalışanlarının durumunun düzeltilmesine ilişkin önerge hükümet tarafından onaylanmadı. Önerge ile özelleştirme nedeni ile açıkta kalan çalışanların ilk sözleşmeleri iptal edilerek havuzda toplanıp haklarını kaybetmeden kamu kurum ve kuruluşuna aktarılması hedefleniyordu. 

Faturası 480 milyon TL
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Tekel’in iki yıldır çalışmamasından dolayı faturasının 480 milyon TL olduğunu açıkladı. Şimşek, Tekel’in son iki yılda faaliyet yapmamasına rağmen yılda 480 milyon lira ödendiğini, bu paranın eğitim, araştırma, geliştirme veya alt yapıya kullanılması halinde daha fazla vatandaşa iş ve aş üretileceğini söyledi. (Radikal)