Emlak kralı Trump: Çin, ABD'deki orta sınıfı yok ediyor

Dünyanın en büyük emlakçılarından ve sayılı zenginlerinden olan Donald Trump, Çin'in ticaretteki rekabetinin ABD'de istihdam kaybı yarattığını ve orta sınıfı giderek küçülttüğünü ifade etti.

İSTANBUL - Dünyanın en büyük emlakçılarından ve sayılı zenginlerinden olan Donald Trump, Çin'in ticaretteki rekabetinin ABD'de istihdam kaybı yarattığını ve orta sınıfı giderek küçülttüğünü ifade etti.
'Neden Zengin Olmak İsteriz' adlı yeni kitabının tanıtımında konuşan Trump, ABD'de iki sınıflı hayata doğru gidildiği uyarısı yaparak, insanların ya zengin ya fakir olacağını ileri sürdü.
Amerika'nın üretim gücünü kaybedip ucuz ithalata teslim oldukça orta sınıfın giderek küçüldüğüne işaret eden Trump, bu konuda en büyük sorumlunun Çin olduğunu belirtti.
ABD ile Çin arasında ticaretin sınırlanmasını öneren Trump, mevcut durumun adil olmadığını savundu. Dünyanın en büyük ekonomileri arasına adını yazdıran Çin, ABD'ye önemli miktarda mal satıyor ve bu rakamı her geçen yıl yükseltiyor.
Dış açık Çin kaynaklı
ABD'nin dış ticaret açığı ilk yedi ay sonunda 453 milyar dolar olarak gerçekleşirken, bunun önemli bir bölümü Çin'den yapılan ithalattan kaynaklandı.
Bu arada Donald Trump'ın yakın bir zamanda eşi Melanie Trump ve çocuklarıyla Türkiye'ye geleceği iddia ediliyor. Forbes dergisine göre sadece kişisel serveti 2.7 milyar dolar olan Donald Trump, İstanbul'un merkezi semtlerinde iki ya da üç tane plaza inşa etmeyi planlıyor. Trump, 2 milyar dolarlık bir yatırımla inşa edeceği bu plazalar için 'Bu projelerle Türkiye'yi dünyaya tanıtacağım' diyor.
Trump, gökdelenleri ucuza kapatıp 10 yılda dünyanın en büyük emlak satıcılarından biri oldu. Ne var ki, finans planlamasının yetersizliği yüzünden imparatorluğu sarsıldı.