Emlak ve para yakın takipte

Maliye denetimi artırıyor: Bankalardan bu ay, 2005'te 500 bin YTL'yi aşan çek ve havale listeleri istenecek. Bazı illerdeki konut satışları da incelenecek.

ANKARA - Maliye Bakanlığı'nın, finans kesimine yönelik denetimleri bu yıl da devam edecek. Ayrıca son dönemde satışlarında patlama yaşanan emlak sektörü de mercek altına alındı.
Edinilen bilgiye göre, Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu ile Gelir İdaresi Başkanlığı Gelirler Kontrolörlerinin geçen yılın ikinci yarısında başlattığı finans denetimleri için yeniden bankaların kapısı çalınacak. Bu ay bankalardan, 2005'te 500 bin YTL'nin üzerindeki çek, havale ve EFT işlemi yapanların listesi istenecek. Gelen listeler, şubat ve mart ayında Gelir İdaresi Başkanlığı ile Hesap Uzmanları Kurulu'nun Bilgi İşlem Merkezi'nde değerlendirilecek. Yapılacak risk analizleri sonucunda, durumları şüpheli işlem sahipleri, denetime tabi tutulacak.
2005'in raporu hazır
Hesap Uzmanları Kurulu Başkanı Mahmut Vural, geçen yılki risk analizlerinin ardından 6 bin 398 kişi hakkında başlatılan incelemenin bu yılın ilk çeyreğinde sonuçlandırılacağını söyledi. Finans denetimlerinin başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde yoğunlaştığını belirten Vural, "Çek, havale ve EFT denetimleri ile para hareketlerinin yoğun olduğu geniş alanı görme imkânı buluyoruz. Malın izi kalmıyor ama paranın kalıyor" dedi.
Hesap uzmanlarının finans kesimine yönelik çalışması sırasında, 2003 yılında 96 bin gerçek, 68 bin tüzelkişinin 500 bin YTL'nin üzerinde çek, havale ve EFT işlemi olduğu ortaya çıktı. Bu tutarın üzerinde işlem yapanların sayısı, 2004 yılı listelerinde de 150 bin gerçek ve 86 bin tüzelkişi olarak yer almıştı.
Yapılan değerlendirmeler sırasında 6 bin 398 kişi hakkında inceleme başlatılmıştı. Bu kişilere ait hesap sayısı 18 bin, bu hesaplardaki işlem hacmi de 100 milyar YTL olarak tespit edilmişti. İncelemelerde, kâğıt üzerinde patron görünen odacı ve çaycılara ulaşılmış, İstanbul'da, banka kayıtlarında adına 52 milyon YTL'lik işlem yapılan bir ofisboy bulunmuştu.
Sıra emlak sektöründe
Öte yandan Maliye Bakanlığı'nda vergi incelemelerinin büyük bölümünü gerçekleştiren Hesap Uzmanları Kurulu, finans kesiminin ardından gayrimenkul piyasasına da yönelecek. Son 1.5 yıllık dönemde toplam 700-800 bin, hatta 1.5 milyon YTL değerindeki konutların daha proje aşamasında maket üzerinden satıldığı emlak sektörü, hesap uzmanlarınca kapsamlı bir incelemeye tabi tutulacak.
Sektöre yönelik denetim öncesi başta İstanbul olmak üzere emlak satışının fazla olduğu iller için Vergi İstihbarat Merkezi'ne gelen tapu kayıtları üzerinde bir ön tarama yapılacak. Ardından da mega konut projelerine imza atan büyük firmalara öncelik verilerek, tüm alım satımlar mercek altına alınacak.