Emlakçılara mesleki lisans sınavı geliyor

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı yasa taslağıyla, emlakçılığa 'düzen' getiriliyor. Sektörde artık, 'üniversite mezunu, lisans sahibi' emlak müşavirleri hizmet verecek, emlak ücretleri 'tarifeye' bağlanacak.

ANKARA - Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı yasa taslağıyla, emlakçılığa 'düzen' getiriliyor. Sektörde artık, 'üniversite mezunu, lisans sahibi' emlak müşavirleri hizmet verecek, emlak ücretleri 'tarifeye' bağlanacak. Emlakçı adayları meslek odasınca düzenlenecek üç aylık teorik eğitimi ve odaca belirlenecek emlak müşaviri yanında üç aylık uygulama eğitimini tamamlayacak. Daha sonra adaylar, Emlak Müşavirliği Lisans Sınavı'na girecek. Dört defa sınava girip başarı gösteremeyenler hakkını yitirecek.
Lise ve dengi okul mezunlarından emlakçılık mesleğini, 1 Ocak 2005 tarihinden önce yaptığını ispat eden kişilere öğretim ve staj şartı aranmaksızın lisans sınavına girme hakkı tanınacak. İlk ve ortaokul mezunlarından 1 Ocak 2005'ten önce emlakçılık yaptığını belgelendirenlere ise staj şartı aranmaksızın sınav hakkı verilecek. Bunlar lisans almak için iki yıl içinde en fazla dört kez sınava girebilecek. Bu süreçte başarılı olamayanlar bu mesleği sürdüremeyecek.
Emlak müşavirleri, cezai sorumlulukları doğduğu takdirde 'devlet memuru' gibi yargılanacak.