Emlakta 'adalet' aranıyor

Emlak vergisine tabi değerlerdeki adaletsizlikler, Maliye Bakanlığı'nda da sıkıntı yarattı. Maliye Bakanlığı yetkilileri, ortaya çıkan sorunun, belediyelerin ağırlıkta olduğu değer tespit komisyonlarından kaynaklandığı görüşünü taşıyor.


Büyütmek için tıklayınız
ANKARA - Emlak vergisine tabi değerlerdeki adaletsizlikler, Maliye Bakanlığı'nda da sıkıntı yarattı. Maliye Bakanlığı yetkilileri, ortaya çıkan sorunun, belediyelerin ağırlıkta olduğu değer tespit komisyonlarından kaynaklandığı görüşünü taşıyor.
Maliye Bakanlığı, özellikle büyükşehirlerdeki belediyelerin, devletten aldığı paya ve Hazine garantili borçlanmaya güvenip, emlak vergisine ağırlık vermediğini düşünüyor. Maliye, yaşanan sorunun Belediye Gelirleri Kanunu'nun yeniden düzenlenmesi sırasında giderilmesi için de çalışma yapmaya hazırlanıyor. Bu Bakanlık, metrekare birim değerlerdeki adaletsizlik ve eşitsizliklerin ortadan kaldırılması için değer tespitleri sırasında emlak yatırım şirketlerinin de devreye sokulabileceğini belirtiyor.
Maliye'den yalılara talip
Bu arada, bir Maliye yetkilisi, Hakkâri ile İstanbul'daki yalılar için aynı değer tespitinde bulunulmasını şu şekilde değerlendirdi: "Burada sorun Hakkâri'de değil, İstanbul'da. İstanbul'da değerler düşük belirlenmiş. Hakkâri'nin Cumhuriyet Caddesi'ne 1.200 YTL değer biçilebilir. Ama İstanbul'un yalılarına bu değer biçilemez. Beylerbeyi'ndeki yalıları o fiyata versinler bize. Bu fiyata yalılara talibiz. Sıkıntı tamamen değer tespit komisyonlarından kaynaklanıyor. Komisyonlar, doğru, gerçekçi tespit yapsalar, bu sorunlar hiç yaşanmayacak."
Emlak vergisinde 2006 yılında baz alınacak metrekare birim değerleri önceki gün belirlenmiş ve İstanbul Beyoğlu'ndaki Tak-1 Zafer Caddesi ile Bursa Kapalıçarşı 8 bin YTL ile en pahalı yerler olarak belirlendi.
Rakamlara bakanlarda soru işareti yaratan ise Hakkâri'nin Cumhuriyet Caddesi ile İstanbul'da yalıların bulunduğu Beylerbeyi Yalıboyu Caddesi'nin 1200 YTL ile aynı birim fiyat üzerinden değerlendirilmesi olmuştu. Hakkari'deki bir diğer cadde, İstiklal Caddesi'nde de birim değer 1200 YTL olarak tespit edildi.
Emlak vergisinde dikkat çeken bir diğer nokta da Bursa'nın İstanbul ile birlikte Ankara ve İzmir gibi büyük kentleri birim fiyatta geçmesi.