'Emlakta yatırıma uygun zaman'

Konut fiyatlarında yüzde 10 düşüş yaşandığını ve satışların da yavaşladığını söyleyen Re-Max Türkiye Bölge Direktörü Murat Goldştayn, "Şu anda gayrimenkul alımı için uygun dönem.

İSTANBUL - Konut fiyatlarında yüzde 10 düşüş yaşandığını ve satışların da yavaşladığını söyleyen Re-Max Türkiye Bölge Direktörü Murat Goldştayn, "Şu anda gayrimenkul alımı için uygun dönem. Eylülden itibaren sektör tekrar hareketlenecek, eski çok yüksek fiyat düzeylerine ulaşılmaz ama hazirana göre yüzde 10-15 artış yaşanır" dedi.
İpoteğe dayalı konut finansmanı sistemi (Mortgage) yasası mart-nisan aylarında çıksaydı ve faizler yüzde 0.90 düzeyine çekilseydi sektörün ciddi bir hareket kazanacağını vurgulayan Goldştayn, "şu anda konut kredisiyle satışlar sıfıra yakın ama yine de varolan konutlar el değiştirmeye devam ediyor. Yeni konut projesi alımlarında ciddi düşüşler gözlemliyoruz" diye konuştu. Goldştayn, uzun vadeli düşünenlerin konutu bir yatırım aracı olarak düşünmemelerini ve ticari mesken ile arsaya yatırım yapmalarını tavsiye etti.
İstikrarlı büyüme süreci
Goldştayn, 2006 yılında 900 binin üzerinde satış işleminin gerçekleşmesini beklediklerini açıkladı. Sektörün krizde bile 900 binlik satış rakamlarına ulaştığını ve artık istikrarlı bir büyüme sürecine girdiğini hatırlatan Goldştayn şunları söyledi: "2005 yılında konut kredilerinin de etkisiyle 1.4 milyon adetlik satış gerçekleşti. 2006'da da tüm olumsuzluklara rağmen 900 binin üzerinde satış bekliyoruz. İstanbul'da satılan gayrimenkulün yüzde 17'si, Ankara'da satılan gayrimenkulün yüzde 29'u, İzmir'de satılan gayrimenkulun ise yüzde 23'ü krediyle gerçekleşti. İstanbul'da en çok satış Beylikdüzü'ndeki projeler nedeniyle Büyükçekmece Bölgesi, Ümraniye ve Şişli'de oldu. Tüketiciler İstanbul dışında düşük fiyatlı, 100-150 bin YTL'lik villaları tercih ediyor."
Türkiye'nin yılda 1 milyonluk satışla Avrupa'nın emlakta en büyük pazarlarından biri olduğunu, el değiştirme süresi Avrupa'daki gibi 10-12 yıla inerse pazarın ikiye katlanacağını anlatan Goldştayn Re-Max'ın bu yıl 10 bin satış gerçekleştirmeyi hedeflediğini belirtti. (Radikal)
Century 21: Fiyatını hak etmeyen konutlar oldu
Acil ihtiyacı olan ve yatırım yapmak isteyen tüketicilerin yaz sezonunda alım fırsatını kaçırmadığını söyleyen Century 21 Türkiye Genel Müdürü Ahmet Rauf Saatçi, "Çünkü emlakta dün yaptığınız her şey kazandırıyor. Ama acil ihtiyacı olmayanlar, alımı gelecek için planlayanlar ise bekleme eğiliminde. Neler olacağını görmek istiyor, fazla risk almıyorlar" dedi.
Son dönemde yaşanan gelişmelerin çoğunluğun beklediği sıçramalar olduğuna dikkat çeken Saatçi, "Bu hareketlenmenin yaşanması gerekiyordu. Asıl önemli olan bu sürecin uzamaması. Zaten mevsimsel etkiler, mortgage, geçen yılın ani fiyat yükselişleri, ağırlıklı olarak yüksek hedef kitleye proje geliştirilmesi, bayramlar, tatiller vs. sebebler ile ocaktan beri sektörde ivmelenme çizgisi göremiyoruz. Şimdi yaz sezonu dolayısıyla okulların kapanması, evliliklerin artışı vs. nedenlerle bir kıpırdanma olur" diye konuştu.
2005 yılında konut fiyatlarının ciddi bir tırmanışa geçtiğini ve bu yıl başında ise ani tırmanışın durduğunu hatırlatan Saatçi, "Birisi beşe sattı, diğeri o beşe sattığına göre ben yediye satabilirim dedi. Bu şekilde fiyatlardaki artış giderek yükseldi. Arada bu fiyatları hak etmeyen konutlar da bir şekilde arada kaynadı" açıklamasını yaptı.