EMO: Elektrik sayaçları hatalı

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şube Başkanı Musa Çeçen, sadece küçük ve büyük ölçekli işletmelerde kullanılan kombi elektrik sayaçlarının hatalı ölçüm yaptığını, bunun da TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) tarafından onaylandığını söyledi.

İZMİR - Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şube Başkanı Musa Çeçen, sadece küçük ve büyük ölçekli işletmelerde kullanılan kombi elektrik sayaçlarının hatalı ölçüm yaptığını, bunun da TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) tarafından onaylandığını söyledi. Çeçen, işletmelerin yüzde 30 fazla elektrik parası ödediğini iddia etti. Çeçen, TEDAŞ tarafından kullanımı zorunlu kılınan sayaçların enerji tüketimini doğru okuduğunu ancak yanlış kaydettiğini söyledi.
EMO Yönetim Kurulu'nun 15 Ekim 2004 tarihinde noter gözetim ve tespitiyle piyasadan rastgele 2 'X/5 A' model kombi elektronik sayaç alındığını belirten Musa Çeçen, şunları söyledi: "Ülkemizin ölçme ve kalibrasyon alanında en yetkili kurumu olan TÜBİTAK UME'ye göndererek incelettik. UME tarafından yapılan ölçümler iddialarımızı doğruladı. TEDAŞ'ın keşfettiği dünyada eşi benzeri olmayan girişimle özellikle üç fazdan dengesiz elektrik tüketen tekstil ve konfeksiyon atölyeleri, benzin istasyonları, banka gibi kuruluşların bu sayaçlar nedeniyle ceza ödemesi kaçınılmaz olmaktadır. Sayaçların yanlış enerji tüketimi kaydetmesi nedeniyle tüketicilerin yaklaşık yüzde 30 daha fazla ödeme yaptığını düşünüyoruz."