EMO: Elektrikte fatura 1.6 milyar YTL

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Tetaş'ın Tedaş'a verdiği elektrik fiyatına yaptığı yüzde 23 zammın tüketiciye yansıtılması halinde halktan fazladan 1.6 milyar YTL tahsil edileceğini ileri sürdü.

ANKARA - Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Tetaş'ın Tedaş'a verdiği elektrik fiyatına yaptığı yüzde 23 zammın tüketiciye yansıtılması halinde halktan fazladan 1.6 milyar YTL tahsil edileceğini ileri sürdü. Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği (DUY) sonucu, otoprodöktürlerin sanayiciye sattığı elektriğe yüzde 25 zam yaptığı hatırlatılan EMO açıklamasında, Tetaş'ın dağıtım şirketlerine satış fiyatını artırmasının, tüketici tarifelerine de yansıtılacağı savunularak şöyle denildi:
"Yalnızca küçük tüketici kullandığı elektrik için fahiş fiyat ödemekle kalmayacak, elektrik maliyetinin artmasına paralel sanayi kuruluşlarının da artış yapması sonucu zincirleme pek çok ürünü zamlı almak zorunda kalacaklar. Tetaş'ın elektrik kilovatsaat satış fiyatını 8.61 YKr'den 10.59'a çıkarması aslında Tetaş'ın YİD, Yİ ve İHD santralları nedeniyle üstlendiği maliyeti de karşılamıyor. Tetaş'ın maliyeti dengeleyebilmesi için satış fiyatını 13.52 YKr'ye çıkarması gerekiyor. Tetaş'a yazılan kamu zararının Hazine üzerinden halkın vergileriyle karşılanması söz konusu olacak. Hazine'nin Tetaş üzerinden üstleneceği zararın boyutu ise kilovatsaat üzerinden 2.5 milyar YTL'ye ulaşacak."