En 'beleş gol' vergiye atılıyor

En 'beleş gol' vergiye atılıyor
En 'beleş gol' vergiye atılıyor
Türkiye futbolcular için adeta bir "vergi cenneti" özelliği taşıyor. Futbolcular yüzde 15, bir alt ligdeki kulüplerde oynayan futbolcular yüzde 10, diğer kulüpler yüzde 5 vergi ödüyor.

İSTANBUL - Transfer sezonunda milyonlara imza atan yeşil sahaların yıldızları, memurlardan bile düşük vergi ödüyor. Anadolu Ajansı’nın futbol kulüplerinin İMKB Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderdiği transfer ücretleri üzerinden derlediği verilere göre, süper ligde oynayan futbolcular 2012-2013 sezonu için milyonlarca liraya anlaştı.

Bu arada Türkiye futbolcular için adeta bir “vergi cenneti” özelliği taşıyor. Futbolcular yüzde 15, bir alt ligdeki kulüplerde oynayan futbolcular yüzde 10, diğer kulüpler yüzde 5 vergi ödüyor. Teknik direktörlerin ödediği vergi ise yüzde 35. Ancak, İngiltere, Japonya, Almanya, İtalya ve İspanya gibi ülkeler de futbolcular açısından bir “vergi cehennemi”. En üst ligde oynayan bir futbolcunun ödediği vergi İngiltere ve Japonya’da yüzde 50, Almanya’da yüzde 45, İspanya ve İtalya’da yüzde 43, Fransa’da yüzde 40, Hollanda’da ise yüzde 30 düzeyinde bulunuyor.


İşçi iki katını ödüyor


Bu yıl Türk futbolcular arasında şu ana kadar transferler içinde en yüksek ücretli sözleşmelerden birine de Valencia Kulübü’nden Fenerbahçe ’ye gelen Mehmet Topal imza attı. Fenerbahçe’nin KAP’a gönderdiği açıklamaya, Valenciya’ya 4,5 milyon euro bonservis ödedi. Topal ise 2 milyon euro garanti para alacak. Mehmet Topal, bu sezon 30 maç oynasa maç başı 10 bin eurodan 300 bin euro daha kazanacak ve yıllık geliri 2 milyon 300 bin euroya çıkacak. Böylece Topal, bu yıl futboldan 5 milyon 232 bin 500 lira kazanmış olacak ve yüzde 15 vergi ödeyecek. Topal, karşılığında 784 bin 875 bin lira gelir vergisi ödeyecek. Brüt maaşı 2 bin lira olan bir işçi başlangıçta yaklaşık 1.500 lira net maaş alıyor.

Yıl içerisinde vergide bir üst dilime girdiğinde maaş 1.360 liraya kadar düşüyor. Brüt 3.000 lira maaş alanlar ise yüzde 27’lik dilime kadar gelir vergisi ödüyor. Beyannameli gelir vergisi mükelleflerinin yanı sıra işçi ve memurlar da yüzde 15, yüzde 20, yüzde 27 ve yüzde 35’lik gelir vergisi tarifesine tabi bulunuyor.


Yabancı 6 ay kalınca vergiye tabi tutuluyor


Yabancı futbolcular ise Türkiye’de 6 ay yeşil sahalarda top koşturmaları halinde, Türkiye’deki vergi kanunlarına göre vergilendiriliyor. Bu durumda Maliye örneğin Fenerbahçeli Dirk Kuyt’tan yıllık 7 milyon 678 bin 125 liralık geliri karşılığında 1 milyon 151 bin 718,76 lira vergi isteyecek.


30 maç üzerinden hesap yapıldı


Futbolcuların elde edecekleri gelirleri ve toplam kazançları üzerinden ödeyecekleri vergi 2012-2013 sezonu için ilgili şirketler tarafından İMKB Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderilen sabit transfer ücretleri ile bir sezonda ortalama 30 maç oynamaları halinde maç başına kazançları üzerinden hesaplandı.

bigPara.com