En büyük altın rezervi 8.133 tonla ABD'de

ANKARA - Dünya Altın Konseyi verilerine göre, dünyanın en büyük altın rezervinin sahibi 8.133,5 tonla ABD . Dünya Altın Konseyi’nin verilerine göre, uluslararası piyasalarda 1,300 dolar seviyelerine çıkarak, tarihi rekora imza atan altına en çok ABD’nin yatırım yaptığı ortaya çıktı. 8.133,5 ton altın rezervi bulunan ABD, sahip olduğu rezervle diğer ülkelere açık ara fark attı. ABD’yi 3.402,6 ton altın rezervine sahip Almanya ve 2.907 tonluk rezerviyle Uluslararası Para Fonu (IMF) izliyor.
Listenin dördüncü sırasında ise İtalya bulunuyor. ‘Altın Çizme’nin 2.451,8 ton altın rezervi olduğu belirtiliyor. Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden Fransa ise 2.435,4 ton rezervle listenin beşinci sırasında yer alıyor. Büyüme verileriyle Japonya’yı geçerek dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olduğu belirtilen Çin ise listenin altıncı sırasında bulunuyor. Çin’in 1.054,1 ton altın rezervi olduğu ifade ediliyor.

İsviçre sekizinciliğe oturdu
Listeye yedinci sıradan giren İsviçre’de bankacılık sırlarıyla birlikte altının, ülkenin önemli finansal kaynaklarından biri olduğu belirtiliyor. İsviçre’nin 1.040,1 ton altın rezervi bulunuyor.  (aa)