En büyük dış kredi Akbank'a

Akbank, dünyanın önde gelen 53 bankasının katılımıyla bu yılın ilk sendikasyon kredisini aldı. 1 milyar 250 milyon dolar tutarındaki kredi, ihracatın finansmanında kullandırılacak.

İSTANBUL - Akbank, dünyanın önde gelen 53 bankasının katılımıyla bu yılın ilk sendikasyon kredisini aldı. 1 milyar 250 milyon dolar tutarındaki kredi, ihracatın finansmanında kullandırılacak. Vadesi 364 gün olarak belirlenen kredinin faizi libor artı 85 baz puan oldu. Anlaşma, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nde düzenlenen törenle, Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, genel müdür yardımcıları ve yabancı bankaların temsilcileri tarafından imzalandı. Törende konuşan Kurtul, sağladıkları sendikasyon kredisinin, bir Türk bankasının bugüne kadar sağladığı en yüksek tutarlı kredi olma özelliği taşıdığını ifade ederek, bundan büyük gurur ve mutluluk duyduklarını söyledi.
Genel Müdür Zafer Kurtul, uluslararası bankalardan gelen yoğun talepler sonucunda Akbank olarak sektörün önde gelen 25 düzenleyici bankasını bir araya getirdiklerini, bu kredi için yurtdışı bankalardan yüksek talep geldiğini, ancak Akbank'ın yüksek likiditesinin bir göstergesi olarak krediyi 1 milyar 250 milyon dolarla sınırlandırdıklarını bildirdi.