En büyük halka arz tamam

En büyük halka arz tamam
En büyük halka arz tamam
Halkbank'ın ikincil halka arzında 4.5 milyar lira ile İMKB tarihinin en büyük hisse satışı yapıldı. Halka arz bu yıl Avrupa'nın da üçüncü büyük hisse satışı oldu.

Mayıs 2007’deki ilk halka arzında borsanın en büyük hisse satışını gerçekleştiren Halk Bankası, kendisine ait rekoru yeniledi. Halkbank’ın ikinci halka arzında, bankanın sermayesinin yüzde 23,92’sini oluşturan toplam 299 milyon adet hisse, hisse başına 15.10 liradan satıldı. Halka arzdan 4 milyar 514 milyon lira (2.5 milyar dolar) ile borsa tarihinin en büyük geliri elde edildi. Halka arza 11 milyar liralık talep geldi. Söz konusu halka arz, bu yıl İtalyan UniCredit’in bedelli sermaye arttırımı ve Rusya ’nın en büyük bankası Sberbank’ın 5 milyar dolarlık hisse satışının ardından Avrupa ’nın üçüncü büyük hisse satışı oldu. Halbank’ın Mayıs 2007’deki ilk halka arzından 2.5 milyar lira civarında gelir sağlanmıştı.

Yüzde 6’sı Singapur’a gitti
Hisse satışının ardından Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın bankadaki payı yüzde 51’e inerken, bankanın halka açıklık oranı yüzde 48,9’a çıktı. Halka arzda toplam 30 bin 2729 yatırımcıya hisse satışı yapıldı. Halka arzdan elde edilen 4.5 milyar liralık gelirin borç ödemelerinde kullanılacağının açıklanmasının ardından bono faizleri yüzde 6,27 ile tarihinin en düşük seviyesine indi.
Satışa sunulan hisselerin yüzde 6’sına karşılık gelen 18 milyon nominal hisseyi, çeşitli varlık sınıflarında 100 milyar doların üzerinde yatırımı bulunan Singapur ulusal varlık fonu Government of Singapore Investment Corporation aldı. Halkbank’ın 10 Mayıs 2007 tarihinde gerçekleşen halka arzıyla banka hisselerinin yüzde 24,98’i İMKB ’ye kote edilmişti. 1.8 milyar dolar büyüklüğündeki halka arzda 17.3 milyar liralık talep toplanmıştı.


Blok satış gündemde değil

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Halk Bankası’nın hisselerinin yüzde 23,92’sinin halka arz edilmesi ile ilgili, “Cumhuriyet tarihinin en küçük iskonto oranıyla bu halka arzı tamamladık. Yani 15 lira 10 kuruştan tamamladık” dedi. Hisselere 11 milyar liralık bir talep geldiğini anlatan Şimşek, 4,5 milyar liralık bir gelirin söz konusu olduğunu ifade etti. Şimşek, Halkbank’ın blok satışının şu anda gündemde olmadığını ama orta ve uzun vadede yapılabileceğini bildirdi. Şimşek, THY ile ilgili olarak da, THY’nin ikincil halka arzının gündemde olmadığını, belirterek, Halkbank’ın arzıyla birlikte, bu sene için toplamda 6.8 milyar lira civarında bir özelleştirme gelirinin söz konusu olacağını vurguladı.

bigPara.com