En büyük havalimanı Dubai'ye

Dubai'de, yılda 120 milyon yolcu kapasiteli dünyanın en büyük havalimanı yapılacak. Hindustan Times gazetesinin haberine göre, Cebel Ali Uluslararası Havalimanı bittiğinde 8.3 milyar dolarlık yatırım hayata geçmiş olacak.

ANKARA - Dubai'de, yılda 120 milyon yolcu kapasiteli dünyanın en büyük havalimanı yapılacak. Hindustan Times gazetesinin haberine göre, Cebel Ali Uluslararası Havalimanı bittiğinde 8.3 milyar dolarlık yatırım hayata geçmiş olacak. JXB kod adlı havalimanı, İngiltere'nin Heathrow Havalimanı'yla Chicago'nun O'Hare Uluslararası Havalimanı'nın toplamı kadar alana sahip. En az altı paralel pist bulunacak havalimanının, yılda 120 milyon yolcu ve 12 milyon ton kargo taşıma kapasitesi bulunacak.
İhale süreci başlayan ve aşamalar halinde hayata geçirilecek Cebel Ali Uluslararası Havalimanı'nın ilk aşamasının 2007 yılında tamamlanması bekleniyor. Dubai'nin 9. Uluslararası Havacılık Fuarı'nda söz konusu projeyi açıklayan yetkililer, havalimanının, Dubai'nin yolcu ve kargo trafiği ihtiyacını 2050 yılına kadar karşılaması için tasarlandığı bilgisini de verdi. Birleşik Arap Emirlikleri'nin 7 emirliğinden biri olan Dubai, bölgenin ticari ve turistik merkezi olarak öne çıkıyor.