'En büyük maddi hasarlı sel'in maliyeti şimdilik 150 milyon avro

'En büyük maddi hasarlı sel'in maliyeti şimdilik 150 milyon avro
'En büyük maddi hasarlı sel'in maliyeti şimdilik 150 milyon avro

Tekstil ve lojistik şirketlerinin çoğunlukta olduğu İkitelli Basın Ekspres yolu sel sularıyla doldu. Sigortacılar hasara ilişkin kesin bilgilerin ancak 10-15 gün sonra yapılan ekspertizlerin ardından açıklanabileceğini söyledi. FOTOĞRAF: DHA

İstanbul ve Trakya seli ölümlerin yanında milyonlarca avroluk zarara da yol açtı. Onlarca fabrika ve işyerini basan sel nedeniyle maddi zararın şimdilik 150 milyon avroyu bulduğu tahmin ediliyor. Son felaket Türkiye'de en çok maddi hasar veren sel olarak tarihe geçecek

İSTANBUL - Marmara Bölgesi’nde önceki gece başlayan şiddetli yağmurun yol açtığı sel felaketi, 20’den fazla can kaybının yanında ciddi maddi hasarlara da yol açtı. Trakya ve İkitelli-Halkalı’da etkisini göteren felaket, Türkiye’de  şimdiye kadar en çok maddi hasar veren sel felaketi olarak tarihe geçti. Sigorta sektöründe toplam maddi zararın şimdilik 150 milyon avroyu bulduğu tahmin ediliyor. Türkiye’de en büyük sel olayları Marmara Bölgesi havzasında meydana geliyor. Türkiye’de en büyük maddi hasarı veren sel felaketi 1995 yılında yine İkitelli bölgesinde meydana gelmişti. En büyük hasarı Sabah gazetesi almış ve toplam 30 milyon dolarlık zarar hesaplanmıştı.

‘Felaket Karadeniz’e gidiyor’
Trakya’da önceki gün yaşanan sel felaketi önceki sele göre çok daha yaygın bir bölgede yaşandı. 1995 yılındaki sel İkitelli bölgesiyle kısıtlıydı. Ancak son felaket İkitelli-Halkalı ve Selimpaşa ve Çatalca’dan Tekirdağ’a kadar olan bölgeyi kapsadı. Zararın en büyük nedeni sanayi tesislerinin Trakya’ya yayılmış olmasından kaynaklandı. İkitelli’de de yoğun konut ve sanayi yerleşimi bulunuyor. Sigortacılar bölgenin hâlâ felaketin içinde olduğunu vurgulayarak, “Yağışlar Batı Karadeniz’e doğru da ilerliyor” diyor.

‘15 günde belli olur’
Sigorta sektöründe en büyük şirket olan Axa Sigorta’nın Genel Müdür Yardımcısı Ali Erlat, dün sabah saatlerinde 80 milyon dolar civarında tahmin edilen toplam maddi hasarın gün içinde 150 milyon avroya çıktığını söyledi. Hasarın günler geçtikçe daha net öğrenilebileceğini söyleyen Erlat, “Araçlara zarar gelince kasko sigortası akla gelir. Kaskosu olanların büyük kısmında sel felaketi vardır. Yük taşıyan kamyonların yüklerinde yük sahiplerinin nakliye sigortaları var. Endüstriyel işletmelerin binaları ve ekipmanlarının zarar görmesi mallarının zararları dışında kâr kaybı sigortası da olabilir. Süren inşaatların da inşaat sigortası var. Yani zarar çok büyük” dedi.
Coğrafi olarak felaketin yaygınlığını kestirmekte zorluk çektiklerine işaret eden Erlat, çok uzun zamandır yoğun nüfus ve endüstrinin bulunduğu bölgede böyle bir felaketle karşılaşmadıklarını, hasarlara ilişkin sağlıklı, kesin rakamların ise ihbarlar ve ön ekspertizlerden sonra ancak 10-15 gün içinde alınabileceğini kaydetti.
Zurich Sigorta Genel Müdürü Ertuğrul Bul ise Trakya ve İstanbul’da yaşanan sel felaketi nedeniyle sektörün tahmini olarak 100-150 milyon dolar arası hasarla karşılaşacağını öngördüklerini söyledi. Bul, Türkiye’de doğal afetlerden kaynaklanan ekonomik kaybın, her yıl yaklaşık GSMH’ın yüzde 3’üne tekabül ettiğini, küresel ısınma ve buna bağlı aşırı hava olayları ve iklim değişiklikleriyle beraber bu oranın önümüzdeki yıllarda daha da artacağını söyledi.

Tekstilciler ağırlıkta
İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş da, kentte sel felaketi nedeniyle şu anki verilere göre ticari zararın 80-90 milyon dolar civarında olduğunun tahmin edildiğini söyledi. Güneşli’de 1506, Mahmutbey’de 928, İkitelli’de 711, Sefaköy’de 1715, Halkalı’da 814  İTO üyesi firma bulunduğuna işaret eden Yalçıntaş, bu firmaların bulunduğu yerlerin sel felaketinden en fazla etkilenen alanlar olduğunu kaydetti. Yalçıntaş’ın verdiği bilgiye göre dağılımda tekstil konfeksiyonu büyük bölümü oluşturuyor. Antrepolar da çoğunlukta. 

En çok sigortalılık oranı sel bölgesinde
Türkiye’de coğrafi bölge bazında en yüksek sigortalanma oranının Trakya ve İstanbul’da olduğuna dikkati çeken Ali Erlat, “Sigorta sektörünün ciddi hasar alacağını düşünüyorum” dedi. Erlat, Türkiye’nin en büyük endüstri bölgesinin Trakya ve İstanbul olduğunun altını çizerek, yazlık ve bağımsız konut açısından da yoğunluğun yaşandığı bu tip bölgelerde sigortalanma alış-kanlığının yüksek olduğunu söyledi.
İnsanların sigortalanmanın önemini, bu tür felaketleri yaşadıklarında daha iyi anladıklarını ifade eden Erlat, “Felaketlerin etkisi geçtikten sonra insanları sigortalanmaya yönlendirmek büyük önem taşıyor. Çünkü felaket, birey için çok yıkıcı olabiliyor. Bu bir kültür meselesi... Bizim kültürümüzde de bunların yerleşmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.
Ali Erlat, gelişmiş ülkelerde endüstriyel ve ticari tesislerin yüzde 90’ından fazlasının sigortalı olduğunu, sigortasız olma haline pek rastlanmadığını belirterek, “Bizde yüzde 30’ları aştığını pek sanmıyorum. Konutlarda ise yüzde 20’yi aşmadığını düşünüyorum” dedi. 

Vodafone santralı sular altında
Önceki geceden bu yana süren yağmur ve sel felaketi ikinci büyük GSM operatörü Vodafone Türkiye’nin İkitelli Basın Ekspres yolu üzerindeki veri santraline de zarar verdi. Vodafone veri santralı dün sabah 07.50 itibarıyla kullanılamaz hale geldi. Bu santralden hizmet alan İstanbul’un Kuzeybatı’sı ve Trakya bölgesindeki abonelerin bir bölümünde iletişim sorunları yaşanıyor. Vodafone ilk olarak İkitelli binasındaki çalışanları tahliye etti. Sistemin diğer veri santralları üzerinden sağlıklı hizmet vermesi ve etkilenen abonelerin bir gün içinde hizmet alabilmesi için çalışmaların sürdüğü açıklandı. Telefon görüşmeleri uzun bir süre sonra normale döndü. (Radikal, aa)