En büyük risk cari açık ve sıcak para

En büyük risk cari açık ve sıcak para
En büyük risk cari açık ve sıcak para
Türkiye'nin krizi en iyi atlatan ülkelerin başında geldiğini belirten Güler Sabancı, ?Ancak cari açık ve sıcak para hâlâ en büyük risk? dedi.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Türkiye ’nin ekonomik ikliminin düzeldiğini, ancak en büyük riskin cari açık ve dışarıdan gelen sıcak para olduğunu söyledi. Sabancı, “Bu durumda, orta ve uzun vadede kamu harcamalarını azaltmamız, yatırımları arttırmamız, dünyadaki gelişmelere hassas olmamız gerekiyor” dedi.
 
‘16. Dünya Verimlilik Kongresi ve Avrupa Verimlilik Konferansı’nda konuşan Güler Sabancı, Sakıp Sabancı’nın ‘verimlilik, verimlilik, verimlilik’ sözlerini hatırlatarak “Her işte rekabetçi olmak için, kalite, fiyat, servis üçgeninde başarılı olmak için, verimliliğin her aşamada tanımlanması ve ölçülmesi gerekmektedir” açıklamasını yaptı.

Taşlar yerine oturmadı
Kriz sonrası büyümenin ağırlıklı olarak gelişmekte olan ülkelerde görüldüğünü belirten Sabancı, Türkiye’nin de krizi iyi atlatan ülkelerin başında yer aldığını söyledi. Sağlam bankacılık altyapısı ve akılcı uygulanan maliye politikasının Türkiye’yi krizin en kötü etkilerinden koruduğunu kaydeden Sabancı, iyi bir büyüme ve gelişme dönemine girildiğini aktardı. 

Eylül 2008’de patlayan krizin, dünyanın birçok dengesini sarstığını ifade eden Sabancı, bu dönemde G-20 ülkelerinin, nispeten iyi sayılabilecek bir koordinasyonla yapılması gerekenleri yapmaya çalıştıklarını, ancak taşların henüz tamamen yerine oturmadığını anlattı. ABD ve Avrupa gibi gelişmiş piyasaların krizden daha yavaş çıktıklarını belirten Sabancı, ABD’deki birçok şirketin devletten bolca para almasına rağmen, henüz bu parayı stratejik bir verimlilik politikasıyla harmanlayamadığı için zorlandığını dile getirdi.

En verimli santral 
EnerjiSA şirketinin Bandırma Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı’nın, Türkiye’nin kriz sonrası hızla artan elektrik enerjisi talebine en kısa sürede cevap vermeyi amaçladığını belirten Güler Sabancı, şunları söyledi: “Yüzde 60 verimle Türkiye’nin en verimli gaz santralı oldu. Rakiplerimizle aramızda yüzde 10’a varan bir maliyet avantajı da yaratmış olduk.”


Tur şirketleri ‘kâr’ı unuttu
Tur operatörleri için 2010 kârsız bir yıl oldu. OTİ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş, “2010 yılına yoğun bir rekabetle girildi. Beklentilerimizi kişi olarak karşıladık. Ancak gerek segmentteki kaymadan dolayı gerekse yolcunun bir gece eksik gecelemesinden dolayı 2010 yılında bir döviz kaybına neden oldu. Kârlılığa baktığınızda zarar edilen bir yıl görülüyor. Kâr eden bir tur operatörü olduğunu hiç sanmıyorum. 2011 yılında da malesef karlılıklar olmayacak” diye konuştu.
 
2010 yılında özellikle Türk menşeli tur operatörlerinde yaşanan iflasların dikkat çektiğini Bektaş, iflasların yarattığı sıkıntı ile herkesin küçülmeye gittiğini söyledi. 2011’de otelciliğe ağırlık vereceklerine işaret eden Ayhan Bektaş, “Şu an iki tesisimiz var. Kemer’de daha önce batan Joy Grubu’na ait bir otel için el şıkışmak üzereyiz. 2-3 tesis daha ekleyebiliriz. 2011’de yüzde 20 büyüme öngörüyoruz.”
ANTALYA / DHA

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Dünya

  ,

  Döviz

  ,

  Türkiye

  ,

  Antalya