En çok işsiz hizmet sektöründe

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, ilk kez iş arayanların işsizlerin dörtte birini oluştururken, daha önce hizmet sektöründe çalışanların ise...

ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, ilk kez iş arayanların işsizlerin dörtte birini oluştururken, daha önce hizmet sektöründe çalışanların ise yüzde 36,5 ile işsizler içinde ilk sırada yer aldığını açıkladı. Başesgioğlu, DYP'li Mehmet Eraslan'ın yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, DİE Hanehalkı İşgücü Anketi Temmuz 2005 sonuçlarına göre, işsiz sayısının 2 milyon 317 bin, işsizlik oranının ise yüzde 9.1 olduğunu ifade etti. Aynı dönem itibarıyla tarım dışı işsizlik oranının yüzde 12.8 olduğunu belirten Başesgioğlu, eksik istihdamın eklenmesi halinde atıl işgücü sayısının 3 milyon 162'ye, atıl işgücü oranının ise yüzde 12.4'e çıktığını aktardı. Bakan Başesgioğlu, işsizler içinde ilk sırayı yüzde 36.5 ile daha önce hizmet sektöründe çalışanların aldığını; bunu, yüzde 25.5 ile ilk kez iş arayanların izlediğini ifade etti.
İŞ-KUR'un 2005 yılı sonunda tamamlanacak Özelleştirme Sosyal Destek Projesi kapsamında, danışmanlık, eğitim ve toplum yararına çalışma programı hizmeti verdiğini bildiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, eylül ayı sonu itibarıyla 26 bin 704 kişinin yararlandığı, toplam 775 projenin uygulamaya konulduğunu kaydetti.