En çok öğretmen adayı gülecek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in kamuda bu yıl işe başlayacaklarını açıkladığı 100 bin kişinin üçte birini öğretmenler oluşturacak.

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in kamuda bu yıl işe başlayacaklarını açıkladığı 100 bin kişinin üçte birini öğretmenler oluşturacak. Maliye yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 2005 yılında merkezi bütçe kapsamındaki kuruluşlardan emeklilik, istifa, ölüm ve diğer nedenlerle 70 bin kişi ayrıldı. Bunların yaklaşık 29 bininin Milli Eğitim Bakanlığı'nda, 6 bininin de Sağlık Bakanlığı'nda çalıştığı belirlendi.
Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'nun 2006'da bütçeli kuruluşlara alınacak eleman sayısını "2005 yılında ayrılan personelin yüzde 80'ini aşamaz" hükmüyle sınırlaması sonucunda, bu yıl bütçeli kuruluşlara açıktan atama şekliyle toplam 56 bin kişi alınabilecek.
Ancak bu sınırlama, polis, asker, mecburi hizmete tabi doktorlar, şehit yakınları, özürlüler ve Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu yurtlarında yetişenler için geçerli olmayacak. Yüzde 80 sınırı ile birlikte 2005'te yaklaşık 29 bin kişinin ayrıldığı Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl 23 bin, Sağlık Bakanlığı ise 4 bin 800 yeni personel alımında bulunabilecek.
Ek kontenjanda da aslan payı eğitimin
Bu arada yine 2006 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile bu yıl yüzde 80 sınırı içinde personel ihtiyacını karşılayamayacak idareler için 21 bin kişilik ek kontenjan ayrılması yoluna da gidildi.
Maliye yetkilileri, 21 bin ek kontenjanın yarısının Milli Eğitim Bakanlığı için kullanılmasının düşünüldüğünü, Sağlık Bakanlığı'na da ihtiyaç durumuna göre önemli sayıda ilave kontenjan verilebileceğini belirtti.
Bu durumda Milli Eğitim Bakanlığı, ek kontenjanla bu yıl içinde 34 bin yeni eleman alabilecek. Bunların çok büyük bölümünü de öğretmenler meydana getirecek. Ek kontenjanın da kullanılmasıyla 2006 yılında merkezi yönetim bütçesi kapsamındaki kuruluşlarda yeni istihdam edilecek kişi sayısı 77 bine ulaşacak.
Özelleştirmeden gelecek personel var
Bu arada, 2006 içinde özelleştirme sonrası çalıştıkları kuruluşlardan ayrılacak en az 9 bin personelin de, kamuda işbaşı yapması bekleniyor. 2005'te başta Telekom olmak üzere özelleştirilen kuruluşlarda çalışan çok sayıda kişinin, bu yıl kamuda geçici personel statüsüyle görev almak üzere başvuruda bulunacağı tahmin ediliyor. 2006 sonuna kadar kamuda yeni çalışmaya başlayacakların bir kısmı da, KİT'ler ve belediyelerde istihdam edilecek. Ancak KİT'ler de, geçen yıl ayrılan personelin yüzde 10'u kadar yeni eleman alabilecek.
Öte yandan, kamuda, yüzde 80'lik sınırlama içinde personel ihtiyaçlarını karşılayamayanlar, gelecek ay, Maliye Bakanlığı'na başvuruda bulunarak, kaç yeni elemana ihtiyaçları olduğunu bildirecek. Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı'nın yapacakları değerlendirmenin ardından, 21 bin ek kontenjanın bir kısmı rezerv olarak elde tutulacak, kalan kısım, başvuruda bulunan kuruluşlara tahsis edilecek.