'En çok Türk ve Rus hacker'lar internet sitelerine saldırıyor'

Dünyada internet sitelerine en çok Türk ve Rus hacker'ların (bilgisayar sistemine saldıran kişiler) saldırdığı açıklandı.

İSTANBUL - Dünyada internet sitelerine en çok Türk ve Rus hacker'ların (bilgisayar sistemine saldıran kişiler) saldırdığı açıklandı. İnternet ve web sitesi güvenliği konusunda dünyanın en büyük kuruluşları arasında gösterilen ABD'li Scan Alert Genel Müdürü Michael Ayers, "Hacker'ların saldırıları konusunda Rusya ile Türkiye, dünya genelinde birincilikte sürekli yer değiştiriyor. Ancak Türkiye'nin ilk üç ülke arasındaki yeri hiç değişmiyor" diye konuştu.
60 bin güvenlik açığı
İnternet ve web sitesi güvenliği alanında faaliyeti olan ve Arcadia Teknoloji ile işbirliği yaparak Türkiye'ye gelen Scan Alert, internet korsanlarına karşı 'Hacker Safe' sistemiyle her gün 40'ı aşkın ülkede 75 bin siteyi güvenlik denetiminden geçiriyor. 'Hacker Safe' güvenlik sertifikasıyla Türkiye'deki kurumlara da hizmet vermeyi planlayan Scan Alert, servis sağladığı sitelerde 60 binden fazla güvenlik açığını denetliyor.
E-ticarette korsan payı
Dünya genelinde 70'den fazla ülkede Visa markalı güvenlik taraması sağlayan Scan Alert'ın Türkiye pazarına girişi, bir basın toplantısıyla duyuruldu.
Bütün dünyada, kredi kartı dolandırıcılığına karşı alınan önlemlerin, korsanları yeni pazarlar aramaya ittiğini ifade eden Scan Alert ABD Genel Müdürü Ayers, dünya genelinde kullanılan internet genişliğinin yüzde 3'ünün hacker'lar tarafından kontrol edildiğini söyledi. Ayers, "Dünyada e-ticarette 150 milyar dolarlık bir dönüşüm var. Bunun birkaç milyar dolarlık kısmı hacker'lar tarafından ele geçiriliyor. Kesin rakamı söylemem mümkün değil, çünkü bunların bir kısmı hasır altı ediliyor" dedi. Ayers, internete bağlanan her hangi bir yeni bilgisayarın, dünya genelinde mutlaka bir ya da iki hacker'ın taramasından geçtiğini de vurguladı.
Yeni nesil internet korsanlarının, iz bırakmadan hareket ettiklerini belirten Ayers, hacker'ların ele geçirdikleri kredi kartı bilgilerini, illegal pazarlara ilettiğini, bu bilgileri satın alanların önce 1-2 dolarlık satın almalarla kartı denediklerini, daha sonra plazma TV, video kamera gibi yüksek maliyetli ürünler aldıklarını anlattı. Ayers'ın verdiği bilgiye göre çalınan kart bilgileri, 50-250 dolara satılıyor ve hacker'lar bu şekilde para kazanıyor.
'Hack'lenen saklıyor'
Scan Alert Türkiye Genel Müdürü Özgür Koca, Türkiye'de, firmaların hack'lendiklerini anlasalar dahi prestij kaybı olacağını düşündükleri için bunu açıklamadıklarını belirterek, bazı firmaların sistemlerinden bilgilerinin alındığından haberi bile olmadığını anlattı. Koca, güvenlik sisteminin kurumlara maliyetine ilişkin, "Beş bağımsız bilgisayar için yıllık maliyet 2 bin 250 dolardan başlıyor" dedi. Verilen bilgiye göre dünyada 7 gün 24 saat İngilizce, Çince, Almanca, Felemenkçe, Portekizce ve İspanyolca destek veren Scan Alert, Türkçe destek de verecek.