En değerli arazi Taksim'in göbeğinde, Keban'ın müstakil evi altı yalı ediyor

En değerli arazi Taksim'in göbeğinde, Keban'ın müstakil evi altı yalı ediyor
En değerli arazi Taksim'in göbeğinde, Keban'ın müstakil evi altı yalı ediyor

Türkiye?nin en değerli yeri olan Anıt Caddesi, yaklaşık 100 metre uzunluğunda. Cadde üzerinde işyeri ya da konut bulunmuyor. En değerli diğer bölgeler de yine Beyoğlu?ndan İstiklal Caddesi ile The Marmara Oteli?nin önündeki Tak-i Zafer Caddesi. FOTOĞRAF: ECE SEÇİLŞAHİN

Emlak Vergisi'nde yeni yıldan itibaren geçerli olacak metrekare değerleri belirlendi. Türkiye'nin en değerli arazisi metrekaresi 25 bin 500 lira olan Anıt Caddesi çıktı Yeniden değerlemede büyük çarpıklıklar dikkat çekiyor. Keban'ın Baraj Mahallesi'nde 10 bin lira olan metrekare birim değeri, İstanbul'da Boğaz'a nazır yalılarda 1600 lira

ANKARA - Emlak Vergisi’nde yapılan yeniden değerlemeler, Türkiye’nin en değerli arazisinin Beyoğlu’ndaki yaklaşık 100 metre uzunluğundaki Anıt Caddesi olduğunu gösterdi. Üzerinde konut ya da işyeri olmayan cadde İstanbul’un ve Türkiye’nin en pahalı bölgesi oldu. Yapılan yeniden değerleme tespitlerindeki dengesizlikler dikkat çekti.
Elazığ Keban’da Baraj Mahallesi’nde 10 bin lira olan metrekare birim değeri İstanbul’da Boğaz’a nazır yalılarda sadece 1600 lira çıktı.
Emlak Vergisi’nde 2010 başından itibaren geçerli olacak metrekare birim değerleri belirlendi. İstanbul ve İzmir’in de aralarında bulunduğu çeşitli illerde 2006 yılı değerlerinin bazıları üçe, dörde katlandı. 

Sokak sokak gezdiler
Emlak Vergisi’nde dört yılda bir yenilenen birim değerler, bu yıl yeniden tespit edildi. Belediye başkanı veya vekili, belediyeden yetkili bir memur, tapu sicil müdürü veya vekili, ticaret odasından bir üye, Maliye Bakanlığı’ndan iki temsilci ile köy veya mahalle muhtarından oluşan Değer Tespit Komisyonları, yeni birim değerleri, sokak, sokak tek tek belirledi.
Emlak Vergisi’nde yeni birim değerler, 1 Ocak 2010’dan itibaren geçerli olacak ve yeni yılın emlak vergileri bu değerler üzerinden ödenecek. Gayrimenkul alım satımları sırasında tapu harcına esas değer de Emlak Vergisi değerinin altında olamayacak.

İlçelerde bile uçurum var
2005 yılında belirlenen, ancak uygulamaya girdiği 2006 yılında büyük tartışma yaratan eski birim değerlerden sonra, 2010’un değerleri de tartışılacak özellikler taşıyor. Bazı belediyelerin eski değerlerde çok yüksek artışlara gittiği gözlenirken, iller arasında da çok büyük değer farkları bulunuyor. İller arasındaki dengesizliklerin yanı sıra, aynı ilde il merkezi ile ilçelerin birim değerleri arasında bile uçurum olduğu görülüyor.
Değer Tespit Komisyonları’nın belirlediği yeni birim değerlerle ilgili ortaya çıkan ilginç sonuçlar şöyle:
Rekor zam geliyor: Emlak Vergisi’nde en son değer belirleme işlemi 2005 yılında yapıldı. 2006’da bu rakamlar tartışma konusu olunca, mevcut değerlerin düzeltilmesi için yeni bir yasa çıkarıldı. Ancak değerlerde çok fazla değişiklik olmadı, hatta bazı illerde eski rakamlar daha da artırıldı.
Belediyeler, bu yıl yapılan son tespitler sırasında 2006 başındaki değerleri, bazılarında üçe hatta dörde katladı. Artış oranları, İstanbul ve İzmir gibi illerde yüzde 200’leri buldu. Ankara’da bazı ilçelerde değer artışı yüzde 20 seviyesinde tutuldu, bazı ilçelerde ise bu rakam yüzde 100’e yaklaştı. Diğer birçok ilde de enflasyonun çok üzerinde değer tespitleri yapıldı.
En değerlisi Beyoğlu: Türkiye’nin en değerli yeri, İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Anıt Caddesi oldu. Bu caddede metrekare birim değeri 25 bin 500 lira olarak belirlendi. Yine Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi’nin metrekare birim değeri 20 bin liraya, Tak-ı Zafer Caddesi’nin 24 bin liraya, Kadıköy’de Bağdat Caddesi’nin de 5 bin liraya yükseltildi. 2005 yılındaki tespitlerde, İstiklal Caddesi’nin metrekare birim değeri, kayıtlara 7 bin 500 lira, Tak-ı Zafer Caddesi’nin 8 bin lira, Bağdat Caddesi’nin ise 2 bin 194 lira olarak geçmişti.
Ataşehir ikiye katlandı: Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) hasılat paylaşımı yoluyla inşa ettirdiği Uphill Court, My World, Meridian gibi projelerle ünlenen Batı Ataşehirde’de birim değerler ikiye katlandı ve 1800 lira oldu. Bahçeşehir 1. kısımda da bu rakam 2 bin lira olarak belirlendi.
Başkentte Zafer Meydanı: Ankara’nın Kızılay ve diğer merkezi yerlerindeki değer artışı yüzde 20’de tutuldu. Değer tespitleri sonucunda metrekare birim değeri 5 bin liradan 6 bin liraya yükselen Zafer Meydanı, başkentin en pahalı yeri özelliğini korudu. Zafer Meydanı’nı, birim değerleri 4 bin liradan 4 bin 800 liraya yükselen Atatürk Bulvarı ile Ziya Gökalp Caddesi izledi.
İli geçen ilçeler: Hatay il merkezinde en yüksek birim değer 117 lira olarak belirlenirken, bu rakam ilçelerinden Dörtyol’da 150 lira, İskenderun’da ise 800 lira oldu. Sinop’ta 208 lira olan en yüksek değerin, ilçesi Ayancık’ta 400 lirayı, Mersin’de 160 lira olan birim değerin ilçesi Silifke’de 240 lirayı bulması dikkat çekti.
Turizm yöreleri: Antalya’da 6 bin lira olan en yüksek birim değer, Alanya’da 950 lira, Kemer’de 2 bin lira, Kaş’ta 400 lira, Manavgat’ta 350 lira, Side’de 460 liraya ulaştı. Muğla il merkezinde 514 lira olan en yüksek değer de Bodrum’da 4 bin lira, Marmaris’te ise 1800 lira olarak tespit edildi.
Hakkâri’de düzeltme: Bu arada 2005’deki değer tespitleri sırasında 1200 liralık metrekare birim değer ile İstanbul’un yalılarını geride bırakan Hakkâri’nin Cumhuriyet Caddesi’nde indirime gidildi. Bulvar ve Cumhuriyet Caddesi’nde değer 830 liraya çekildi.

Keban’ın Baraj’ı Boğaz’ı geçti
Son tespitlerde Elazığ-Keban’daki Baraj Mahallesi’nin metrekare birim değeri 10 bin lira olarak belirlenirken, İstanbul’da Boğaz’a nazır yalıların sıralandığı Yeniköy Mahallesi Yalı Sokağı’na 1600 lira değer biçildi. Aynı şekilde Beylerbeyi’nde Yalı Boyu Caddesi’nin metrekare birim değeri de 2 bin 400 lirada kaldı.

Acarkent’te 180 TL
İstanbul’da bir villanın 1.5-2 milyon liraya satıldığı Zekeriyaköy’de de metrekare birim değeri 1, 2, 3, 4 ve 5. caddelerde 430 lira olarak tespit edildi. Ev için 850-900 bin, hatta milyon dolarların konuşulduğu Acarkent ve Beykoz Konaklarında da birim değer 180 lira ile oldukça düşük tutuldu.
Birim değerlerin tespitinde, coğrafi durum, sosyoekonomik düzey ve gelişmişlik gibi ölçütler gözardı edildi. Bu nedenle de iller arasında büyük dengesizlikler meydana geldi. En yüksek birim değer, İstanbul’da 25 bin 500 lira, Bursa’da 10 bin lira, Ankara ve Antalya’da 6 bin lira ve İzmir’de 4 bin 76 lira düzeyinde bulunurken, bu rakam Niğde’de 856 lira, Hakkâri’de 830 lira, Tunceli’de 108 lira, Bitlis’te 90 lira, Giresun’da 1400 lira,
Amasya’da 450 lira, Kars’ta 170 lira, Iğdır’da 25 lira, Zonguldak’ta 3 bin lira, Van’da 1250 lira, Bolu’da 301 lira, Kütahya’da 1500 lira, Gaziantep’de ise 440 lira oldu.
(aa)