En değerli emlak İstanbul ve Bursa'da

Emlak vergisinde 2006 yılından itibaren baz alınacak metrekare birim değerleri belirlendi. İstanbul-Beyoğlu'ndaki Tak-ı Zafer Caddesi ile Bursa'nın Kapalıçarşısı, Türkiye'nin en pahalı yerleri oldu.

ANKARA - Emlak vergisinde 2006 yılından itibaren baz alınacak metrekare birim değerleri belirlendi. İstanbul-Beyoğlu'ndaki Tak-ı Zafer Caddesi ile Bursa'nın Kapalıçarşısı, Türkiye'nin en pahalı yerleri oldu. Belediyeler, ticaret odaları ve ilgili diğer kuruluş temsilcilerinin katılımıyla, her ilde ayrı ayrı oluşturulan komisyonların 4 yılda bir belirlediği metrekare birim değerler, 1992 yılında olduğu gibi bu yıl da sıkıntı yaratacak gibi görünüyor. Türkiye'de 18 milyonu aşkın vatandaşı ilgilendiren emlak vergisi birim değerlerinde iller arasındaki adaletsizlik ve eşitsizlik olduğu belirtiliyor.
Komisyonların tespitleri sonucunda, metrekaresine 8 bin YTL değer biçilen İstanbul Beyoğlu'ndaki Tak-ı Zafer Caddesi ile Bursa'nın Kapalıçarşısı, Türkiye'nin en değerli mekânları olarak ilan edildi. Emlak vergisi değerlerinde, Kapalıçarşı ile İstanbul'u yakalayan Bursa, Türkiye'nin ikinci ve üçüncü büyük illeri olan Ankara ve İzmir'i ise geride bıraktı. Geçmişte Türkiye'nin en pahalı yeri durumunda bulunan İstanbul'un İstiklal Caddesi, bu yılki tespitlerin ardından bu özelliğini kaybetti. Son tespitlerde, İstiklal Caddesi'nin metrekare birim değeri, 7 bin 500 YTL olarak açıklandı.
Beyoğlu'nda bulunan Mete Caddesi 6 bin 600 YTL'lik birim değer ile bu üçlüyü takip ederken, metrekaresi 6 bin YTL olarak belirlenen Beyoğlu'nun Cumhuriyet Caddesi ve Bursa'nın Atatürk Caddesi de ülkenin diğer pahalı mekânları arasına girdi. İstanbul'un Bankalar Caddesi ile Bursa'nın Altıparmak Caddesi'nde de metrekare birim değer 5 bin YTL olarak tespit edildi. Geçmişteki değer tespitlerinde hep ilk üçte yer alan Ankara'nın Atatürk Bulvarı'nın metrekaresi ise bu defa 4 bin YTL'de kaldı. İstanbul'un Anadolu yakasındaki ünlü Bağdat Caddesi'nde ise bu rakam 2 bin 194 YTL oldu. Türkiye'nin üçüncü büyük ili İzmir ise emlak vergisi değerlerinde oldukça arkalara düştü. Bu ilimizde vergiye tabi en yüksek değer, 3 bin 281 YTL ile Atatürk Caddesi ve Cumhuriyet Bulvarı için tespit edildi.
Hakkâri'ye Boğaz fiyatı
Bu arada, Doğu Anadolu'nun geri kalmış yöreleri arasında bulunan Hakkâri, emlak vergisine tabi değerler açısından ise Türkiye'nin bir çok gelişmiş yöresini geride bıraktı. Bu ildeki İstiklal Caddesi ile Cumhuriyet Caddesi'nde bulunan bina ve arsaların metre karesine 1200 YTL değer biçilirken, İstanbul'da yalıların sıralandığı Beylerbeyi Yalıboyu Caddesi'nde de birim değer 1200 YTL'de olarak tespit edildi. 2010 yılında ise komisyonlar yeni değer tespiti yapacak.