'En düşük fiyata satsak kâr ederiz'

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Galataport ihalesini savunmaya devam ederek, ihalede sanki 'hokus pokus' yapıldığı izlenimi verildiğini söyledi.

ANKARA - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Galataport ihalesini savunmaya devam ederek, ihalede sanki 'hokus pokus' yapıldığı izlenimi verildiğini söyledi. Galataport'un şu anki gelirlerinin yılda 5 milyon dolar olduğunu, bunun da 49 yılda 196 milyon avro ettiğini belirten Yıldırım,
"Galataport'u, 1 milyar 40 milyon avroluk en düşük teklife versek bile bu ülke kâr ediyor" dedi. Özelleştirme kapsamındaki Türkiye Denizcilik
İşletmeleri (TDİ) tarafından yapılan Galataport ihalesinin sonucu Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından onaylanarak, özelleştirmeden de sorumlu olan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a sunuldu.
İki kez ihale edildi
Katar Kamu İşleri İdaresi Başkanı Mansour Al Khayareen ile dün yaptığı görüşmeden sonra Galataport ihalesiyle ilgili soruları yanıtlayan Yıldırım, projenin 1991'den bu yana gündemde olduğunu, geçmiş dönemde iki kez ihale edildiğini ifade etti. Yıldırım, birinde hiç teklif gelmediğini, diğerinde geçici teminatın yatırılmadığını, bu nedenle ihalenin gerçekleştirilemediğini söyledi. Verilen teklifin 2.5 milyon dolar aylık sabit ödemeyi içerdiğini vurgulayan Yıldırım, daha sonra koalisyon hükümeti döneminde Başbakan Bülent Ecevit'in bazı bakanlardan bu projeyle ilgili çalışma yapmasını istediğini, bakanların da proje hazırlanması için 1993'ten bu yana Özelleştirme İdaresi bünyesindeki Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nü görevlendirdiğini belirtti. Tabanlıoğlu adlı firmanın proje ihalesini kazanarak hazırlık yaptığını, bu projeye göre ihalelere çıkıldığını kaydeden Yıldırım, "Kafadan yapılan bir şey yok. Geçmiş yönetimler zamanında başlayan bir çalışmanın devamıdır, bugün gelinen sonuç" dedi. Mühendislik firmasının, projenin gerçekleşmesi için 203 milyon dolar yatırım gerektiğini, bu sayede 49 yılda kurumun elde edeceği gelirin 253 milyon dolar olacağını öngördüğünü ifade eden Yıldırım, buna göre ihaleye çıkıldığını belirtti.
Yıldırım, Galataport ihalesiyle ilgili özel olarak kimseyle görüşmediğini belirterek, "Talep olsaydı da görüşürdüm. Bir sorun yok" dedi. "Bu kadar ucuza liman verilir mi?" eleştirilerini de yanıtlayan Yıldırım, şöyle konuştu: "Galataport'un şu anki gelirleri ne kadar? Yılda 5 milyon dolar. Yani 4 milyon avro. 49 yılda 196 milyon avro yapar. Bu adamların en düşüğü kaç teklif etmiş, 1 milyar 40 milyon avro. Ne oldu, böyle mi dursun, öbürüne mi verelim? En az parayı verene versek bile, bu ülke kâr ediyor. İptal ettin, aynı parayı bulamazsak kim verecek bunun hesabını? O zaman bütün ihaleleri o mantıkla iptal edip yenilememiz lazım."
Katar'dan davet
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Katar'daki altyapı yatırımlarını gerçekleştiren Katar Kamu İdaresi'nin elinde 5 yıllık bir dönem için yaklaşık 5 milyar dolarlık yatırım planı bulunduğunu, bu planı görüştüklerin ve Türkiye'nin müteahhitlik hizmetlerindeki deneyimini bu ülkeye aktarmanın yollarını ele aldıklarını ifade etti. Al Khayareen de Türk şirketlerini Katar'da ortak yatırımlara davet ettiklerini, geliştirdikleri projeleri Ankara'da tanıtacaklarını ve ekim ayında Türkiye'den 20 şirkete projelere ilişkin Katar'da sunum yapacaklarını kaydetti.