En hayırseverler en zenginler

En hayırseverler en zenginler
En hayırseverler en zenginler
Forbes dergisi, 2012 yılında Amerika'nın en zengini olan 400 iş adamı ve iş kadınını açıkladı. Servetlerinin yarısını hayır işlerine bağışlayan Bill Gates ve Warren Buffet, listenin tepesinde.

NEW YORK - Dünyaca ünlü Forbes dergisi, 2012 yılında Amerika'nın en zengin 400 adamını belirlerdi. Amerikan finans çevrelerinin dergisi Forbes'in liste başında, 66 milyar dolarlık servetiyle Bill Gates bulunuyor. İkinci sıranın değişmeyen müdavimi Warren Buffett da (86) yerini korurken, üçüncü sırayı Oracle Corp'un yöneticisi Larry Ellison aldı.

En zengin kadın Walmart’tan
Amerika'nın en zengin işadamları, genel olarak bir önceki yıla göre servetlerini artırırken, bazı firmalarda ise değişiklik olmadığı görüldü.

Forbes listesinin 6 numarası Walmart ailesinden Christy Walton oldu. Walton aynı zamanda 27,9 milyar dolarlık varlığıyla Amerika'nın en zengin iş kadını oldu. Listenin 7, 8 ve 9. sıralarını ise Walmart ailesinin diğer üyeleri Jim Walton, Alice Walton ve S. Robso Walton işgal etti.

Belediye başkanı 10. sırada

New York eyaletinin uzun dönemdir belediye başkanlığını yapan Michael Bloomberg ise zenginler listesinde 25 milyar dolarlık servetiyle Amerika'nın 10. zengini olma unvanını taşıyor.

Zuckerberg Murdoch'u yakaladı
Google Inc. firmasının kurucularından 39 yaşındaki Sergey Brin, 20,3 milyar dolar ile listenin 13. sırasında yer aldı. Facebook'un kurucusu 28 yaşındaki Mark Zuckerberg, dünya medya devi Rupert Murdoch ile aynı servete sahip. Listede 36. sırada yer alan Zuckerbeg ve kısa zaman önce rüşvet ve yolsuzluk soruşturmalarına maruz kalan Murdoch'un 9,4'er milyar dolar serveti bulunuyor.

Televizyon dünyasının en ünlü isimlerinden Oprah Winfrey ise 2,7 milyar dolarlık servetiyle listenin 151. sırasında kendine yer bulurken, listenin en alt sıradaki zengin ise 1,1 milyar dolar ile Ohiolu emlakçı işkadını Denise York oldu.

Güçlerini insanlık için birleştirdiler
Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve iş adamı Warren Buffett, 2010 yılında bir araya gelerek sahip oldukları para ve gücü insanlık için kullanmaya karar vermişti. Harekete geçmeden önce Buffett malvarlığının önemli bir kısmını Gates’e ait olan yardım kuruluşu Bill and Melinda Gates Foundation’a (Bill ve Melinda Gates Vakfı) aktarmıştı. ‘The Giving Pledge’ (Verme Sözü) isimli bir kampanya başlatan ikili, Amerika ve dünyadaki diğer zengin iş adamlarına da çağrıda bulunmuştu. Bu bağışçılardan elde edilecek desteğin ise en az 125 milyar dolar olması bekleniyor.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110098411009844

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ah bu zenginler - iris78

  Dünyadaki yoksulluk, aclik (acliktan ölmeler dahil) bu aclari doyuramadigimiz icin degil, zenginleri doyuramadigimiz icin var.

  İnsanlık için! - Laments

  Bunca paranın tek bir kişi elinde toplanması, başka yerlerde başka insanların aç kalmalarının sebebidir. Kapitalist sistemin oluşturduğu gelir dağılımındaki eşitsizlik, adaletteki eşitsizlik, güçteki eşitsizlik, kısacası insan olma eşitsizliği, bu tür, bu bahsettiğim şeylerin tek bir kişi veya kişilerde toplanmasından dolayı, Afrika bu halde. Siz ne kadar bir araya gelip toplansanız da, yardım kuruluş zırvalarınızla göz boyasanız da, zenginlere çağrılarda bulunsanız da, sizi besleyen zihniyet pis ellerini yine Afrika üzerinden çekmeyecektir. Çünkü onlar, sizlersiniz. ''Verme sözü'' diye etiketlediğiniz ''iyilik'' paketini, ''almadan'' önce düşünecektiniz, insanlar, aç yattıkları gece, yarının nasıl geçeceğini düşünmeden önce. Zenginler her zaman daha da zenginleştikçe, dünya kaynaklarının üzerine doyumsuz boğazlarıyla çullanmaya devam edeceklerdir. Çünkü insan, doymaz.

  paranın anlamsızlıgı - karel poborsky

  bu zenginlerin ruh saglıgını anlamanız için milyar dolar kavramını biraz açıyorum: 40i 50yi birakin sadece 1 milyar dolara sahipsiniz diyelim, gunde 1000 dolar harcasaniz, bu paranin (1 milyar dolarin) tamamini bitirmeniz 2000 yil suruyor. evet saka degil.. boyle bir dunyada yasiyoruz.

  nereye gidiyor ki o para - karel poborsky

  125 milyar dolar toplanıyormuş. içlerinden 3 yada 4 kişi beşer onar milyar dolar afrikaya gönderse koca kıta açlıktan kurtulur. 125 milyar degerlendirilse dünyayı kurtarır ama tabii ki olmaz öyle bişey. Bill Gates Vakfıymış.. neden unıcef degil. koca dünya yalan üzerine kurulu. sizde böyle haberleri okuyup a ne güzel diyesiniz diye. yersen..