En hızlı elektrikli Türkiye'ye geldi

En hızlı elektrikli Türkiye'ye geldi
En hızlı elektrikli Türkiye'ye geldi
6.3 saniyede 100 km hıza ulaşabilen lüks spor sedan 'Fister Karma' Türkiye'de 195 bin eurodan satışa çıktı. Siparişler üç aya hazır.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

Bugüne kadar seri üretilen en hızlı ve güçlü elektrikli otomobil olan ‘Fisker Karma’ yollara çıktı. Yönetim Kurulu Başkanlığını Osman Boyner’in yaptığı BD Otomotiv distribütörlüğünde Türkiye ’ye de ithal edilen 403 beygirgücünde lüks spor sedan Fisker Karma’dan 2012 sonuna kadar çift haneli rakamlarda satış hedefleniyor.
2 lt motoru ile yüzde 80’lik ÖTV dilimine giren ve 6.3 saniyede 100 km hıza çıkabilen elektrikli otomobil Karma’nın Türkiye fiyatı 195 bin eurodan başlıyor. BD Otomotiv, sonbaharda Çinli BYD’nin elektrikli E6 modelini de getirerek C (kompakt) sınıfta elektrikli Renault Fluence ZE’ye rakip olacak. 

Porsche’den daha avantajlı
Daha önce Türkiye’den verilen Karma siparişlerini teslim etmeye başladıklarını kaydeden Osman Boyner, araçtan Avrupa’da bu yıl 4 bin, 2013’te ise 6 bin adet satış hedeflendiğini söyledi. Çinli BYD E6 modeli için Avrupa Tip onayı beklediklerini anlatan Boyner, bu aracın da sonbaharda ithal edilmesiyle daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşacaklarını ifade etti. Yeni araç siparişlerinin de yaklaşık 3 ayda teslim edileceğini vurgulayan Boyner, Fisker Karma’nın EVER (Menzil Uzatmalı Elektrikli Araç) kategorisinde ithal edildiğine dikkat çekerek, aracın motor hacminin 2 lt olmasının avantaj olduğuna dikkat çekti. Boyner, şöyle devam etti:
“Fisker Karma, Maserati Quattroporte, Porsche Panamera gibi araçlara göre çok avantajlı. Bu araçlar yüzde 130 ÖTV dilimine girip 250 bin euro civarında fiyata sahipler. Ayrıca yüksek MTV ve bakım masrafları mevcut. Fisker Karma’da dört yıl boyunca bakım masrafı da fiyata dahil. Araç, elektrik motoru olmayanlara göre yani 100 km’de 2.1 lt harcadığından 5 yılda yaklaşık 60 bin euroluk avantaj sağlıyor.” 

Ünlüler teste başladı
BD Otomotiv, Avrupa’daki satış fiyatı 100 bin euro olan aracı şimdiden birçok işadamı ve ünlüye test ettirmeye başladı. Koşuyolu’ndaki showroom’da sergilenen araçtan sipariş edenlere 3 ay içinde teslimat yapılacak. Karma, 0-100 km/h hıza 6,3 saniyede ulaşan, 403 hp güce sahip lüks bir sedan ve dünyanın ilk gerçek uzatılmış menzilli elektrikli aracı. Araç 80 km elektrikli sürüş ve 400 km uzatılmış menzille toplamda 480 km menzil ile kullanıcılarına iki farklı sürüş seçeneği sunuyor. İlk üretilen Karma’yı teslim alan Leonardo DiCaprio’dan sonra Al Gore ve Colin Powell’ın da tercihleri yine Fisker Karma oldu. 18 yaşını dolduran genç yıldız Justin Bieber’a, doğum günü hediyesi olarak menajeri Scooter Braun tarafından da Fisker Karma hediye edildi.C-Elysee’nin ilk satışı Türkiye’de
Citroen’in dünya pazarları için yeni geliştirdiği sedan modeli C- Elysee kasım başında ilk kez Türkiye’de satışa sunulacak. Yeni benzinli VTi 72 motoru ve 92 beygirgücündeki dizel motoru ile öne çıkan yeni sedana seri üretim öncesinde 4 milyon km’den fazla sürüş testi uygulandı. Farklı pazarların yapısına bağlı olarak standart veya opsiyon olarak sunulan ABS ve ESP ve dört adede kadar hava yastığı ekipmanları da aracın güvenlik ekipmanları arasında yer alıyor.Yaris ayda 230 TL taksitle
Toyota Finans haziran boyunca 230 TL’den başlayan taksitler ve 3.2 bin TL’ye varan indirimler suncak. Kampanyada yeni Yaris 230 TL, Auris 275 TL, Corolla 350 TL, Avensis 725 TL ve Hiluxa 512 TL’lik aylık taksitler ile satılacak.

Renault rekor kırdı
Renault’nun küçük elektrikli aracı Zoe yeni bir dünya rekoru kırdı. Hız pistinde 24 saatte 363 tur yapan Zoe, 1618 km’ye ulaşarak 1280 km’lik eski rekorunu yeniledi. Böylece seri üretilen elektrik motorlu araç kategorisinde Zoe, 24 saat mesafe rekorunu yüzde 25 iyileştirdi. Araç yıl sonunda Avrupa’da 15.7 bin eurodan satışa sunulacak.

bigPara.com