'En iyi performansı gösterdiniz'

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, gelişmekte olan ekonomiler arasında Türkiye'nin en iyi performansı gösteren ülke olduğuna dikket çekerken, 'bu performansın sürmesini beklediğini' kaydetti.

ANKARA - Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, gelişmekte olan ekonomiler arasında Türkiye'nin en iyi performansı gösteren ülke olduğuna dikket çekerken, 'bu performansın sürmesini beklediğini' kaydetti. Vorkink, bu performansın sürmesi için Türkiye'nin yapısal reformlarını hiç ara vermeden devam ettirmesi gerektiğini iletti.
Andrew Vorkink, 'AB Müzakerelerine Göre Uyarlanan İdari Yapılar' konferansının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ile AB arasında başlayan tam üyelik müzakerelerinin, her iki taraf açısından da tarihi bir dönüm noktası olduğunu hatırlattı.
AB'nin Türkiye ile üyelik müzakerelerini başlatma kararından bu yana geçen 15 ay içinde bunun faydalarının istikrar, yatırım, ekonominin güçlenmesi ve sosyal şartlar şeklinde Türkiye'de görüldüğünü anlatan Vorkink, Dünya Bankası'nın bu süreçte Türkiye'ye ekonominin kırılganlığının azaltılması ile yüksek ve istikrarlı büyümenin devamı için temel reformların yerine getirilmesine yardım ettiğini belirtti.
Artık kriz yok
Dünya Bankası'nın, Ülke Yardım Stratejisi çerçevesinde Türkiye'de daha önce kriz yönetimine odaklanılmışken, bugün krizlerin yeniden ortaya çıkışlarının azaltılması ile AB üyeliğine hazırlanılmasına odaklanıldığını vurgulayan Vorkink, diğer üye ülkelerin yaşadığı gibi görüşmelerin birkaç yıl alabileceğini, Dünya Bankası'nın bu süreçte Türkiye'ye yardım edeceğini bildirdi. Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerine, 'olağanüstü" makroekonomik istikrar ve reformlar ile başladığını ifade eden Vorkink, bunun sonucunda da hızlı büyüme, düşük borç seviyesi, tarihsel açıdan en düşük enflasyon ve faizlerin görüldüğünü sözlerine ekledi.
Türkiye ekonomisinin 5 yıl öncesine göre çok sağlıklı olduğunu bildiren Vorkink, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğe hazır olması için bu güçlü büyüme performansı ile yapısal reformlara devam edilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Başçı fermuar çekti
Andrew Vorkink, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik müzakerelerini reformların devamı, ekonominin istikrarı ve büyümenin hızlandırılması için bir çıpa olarak görmesi gerektiğini ifade etti.
Konferansa Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı ile Merkez Bankası Başkanvekili Erdem Başçı da katıldı. Başçı, eliyle ağzına fermuar çekerken "Konuşma yasağı mı konuldu?" şeklindeki soru üzerine "Yok hayır. Bağımsız olarak konuşmuyorum" ifadesini kullandı. Devlet Bakanı Ali Babacan da gazetecilerin benzer nitelikteki ısrarlı sorularına yanıt vermemeyi tercih etti.