En iyi üniversiteler arasında 10 okul Türkiye'den

En iyi üniversiteler arasında 10 okul Türkiye'den
En iyi üniversiteler arasında 10 okul Türkiye'den
Center for World University Rankings, dünyanın en iyi 1000 üniversitesini sıraladı. En iyi 1000 üniversite içinde Türkiye'den de 10 okul listeye girdi.

Center for World University Rankings, dünyanın en iyi 1000 üniversitesini sıraladı. En iyi 1000 üniversite içinde Türkiye 'den de 10 okul listeye girdi.

Harvard Üniversitesi, 1000 okul içinde en iyisi oldu.

Liste, sekiz temel göstergeye göre belirlendi.

Bunlar arasında en önemli göstergelerin, eğitim kalitesi, mezunların işe girme oranı ve etkinlik olduğu ifade edildi.

En iyi 1000 üniversite arasında ilk 20'de 15 tane ABD üniversitesi yer aldı.

İlk ikide Harvard Üniversitesi'nden sonra, Standford Üniversitesi ikinci sırada.

TÜRKİYE'DEN 10 OKUL LİSTEDE

En iyi 1000 üniversite içinde Türkiye'den de 10 okul listeye girdi.

Buna göre Ortadoğu Teknik Üniversitesi 470'inci sırada, İstanbul Üniversitesi 623'üncü sırada, Hacettepe Üniversitesi 634, Ankara Üniversitesi 725, İstanbul Teknik Üniversitesi 742, Ege Üniversitesi 779, Boğaziçi Üniversitesi 837, Bilkent Üniversitesi 842, Gazi Üniversitesi 852, 9 Eylül Üniversitesi 954'üncü sırada yer aldı. (Hurriyet.com.tr)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/139947013994701

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  En iyi bine girmelerini sağlayan unsur yöneticileri değil! - brandywine06

  Aksine yöneticiler köstektir. Keşke tüm kriterleri yazsaydınız. Bütün rektörler öğretim üyelerini ve asistanları sıkıştırıp yabancı yayın! yaptırarak iyi üniversite olacaklarını sanıyor. Hani nerede diğer kriterler? Üniversite öğrencilere ne gibi olanaklar sunuyor? Öğrenci başına düşen hoca sayısı, laboratuvar saati, kütüphane olanakları, yurt olanakları? Hocalara hangi olanakları sunuyor? Kitap alma, süreli yayınlara abone olma, yurt dışı konferans desteği? Bir sınıfta 200 kişi varsa nasıl kaliteli eğitim yapılabilir? Ancak yüksek lise eğitimi oluyor ve bu en iyi okullarda bile biraz böyle. Tıp fakültesi olanlar ise asistanlar yardımcı doçent olursa döner sermaye gelirim azalacak diye onlara kadro vermediği gibi zaten az sayıda öğretim üyesiyle ayakta duran diğer fakültelere de kadro verilmemesine neden oluyor ve özellikle sosyal bilimler fakülteleri büyük sıkıntı çekiyor. Tıp hocalarının para için kendi asistanının sürünmesini istemesinin ne kadar ahlaki olduğuna ise hiç girmiyorum bile! Onların hakkından Recep Akdağ gelmişti. Hiçbir icraatini beğenmesem de o icraati için takdir ederim. Tıp fakülteleri kendi başlarına bir üniversite olmalı, diğer fakültelere köstek olmamalı. Üstelik tıplar kalabalık olduğundan rektörler de oradan çıkıyor. Bunların da hiçbirinin üniversite nedir sorusuna verebileceği cevabı yoktur ve genel olarak üniversiteyi en olumsuz biçimde etkilerler.