En pahalı benzin Türkiye'de satılıyor

Washington'da Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın hafta sonunda ortaklaşa düzenleyeceği yıllık Bahar Toplantıları öncesinde...

WASHINGTON - Washington'da Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın hafta sonunda ortaklaşa düzenleyeceği yıllık Bahar Toplantıları öncesinde, IMF'nin yayımladığı Dünyanın Ekonomik Görünümü raporunda, dünyada en pahalı benzinin Türkiye'de satıldığı ve en fazla akaryakıt vergisinin Türkiye'de alındığı belirtildi.
Buna göre bir galon benzin (1 galon = 3,78 litre) Türkiye'de ortalama yaklaşık 7 dolara satılıyor. Bir galon benzinin maliyeti yaklaşık iki dolar tutarındayken, bir galonluk benzine yaklaşık beş dolar vergi ödeniyor. Benzin fiyatları ve akaryakıt vergisinde Türkiye'yi, Norveç, İngiltere, Almanya, İtalya ve Fransa gibi Avrupa ülkeleri izliyor.
Büyüme tahmini yüzde 6
Amerika Birleşik Devletleri'nde ise benzinin galonu yaklaşık 2.3 dolara satılırken, bunun 30 sent'lik bölümünü vergi oluşturuyor. Dünyanın en ucuz akaryakıtının satıldığı petrol üreticisi Venezüella'da ise bir galon benzinin fiyatı sadece 50 sent.
Raporun Türkiye'ye ilişkin verilerinde, büyümenin bu yıl yüzde 6, gelecek yıl da yüzde 5 oranında gerçekleşeceği tahminine yer verildi. Türkiye'de tüketici enflasyonu beklentisi de, bu yıl için yıllık ortalama yüzde 6.5, 2007 için de yüzde 4.4 olarak dile getirildi. Türkiye'de bu yılki cari açık da gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 6.5'i olarak tahmin edilirken, bu oranın, gelecek yıl yüzde 6.1'e gerilemesinin beklendiği ifade edildi.
'Yüksek cari açık ana risk'
Raporda, "Devam eden olağanüstü büyümenin, 2006'da yumuşayarak yüzde 6 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Ekonominin önündeki ana risk, yüksek cari açık" denildi.
Ayrıca, dış cari dengenin olumsuz yönde ilerlediği ve buna yüksek petrol fiyatlarının önemli ölçüde etki yaptığı kaydedildi.
Türk Lirası'nın da giderek reel değer kazandığına işaret edilirken, Türkiye'ye artan sermaye girişinin, kısmen ülkede iyileşen temel göstergelerden, kısmen de küresel likidite fazlalığından kaynaklandığı anlatıldı.