En pahalı benzini Türkiye kullanıyor

Petrol fiyatlarına yapılan son üç zamla birlikte Türkiye 'dünyanın en pahalı benzinini kullanma yarışı'nda rakiplerine fark attı.

İSTANBUL - Petrol fiyatlarına yapılan son üç zamla birlikte Türkiye 'dünyanın en pahalı benzinini kullanma yarışı'nda rakiplerine fark attı. Dün yürürlüğe giren yeni zamla birlikte Türkiye'de kurşunsuz benzinin litre fiyatı 2.12 doları buldu.
Ağustos ayının sonunda Türkiye'de 2.01 dolar olan kurşunsuz benzin (95 oktan) Almanya'da 1.59 dolar, Fransa'da 1.50 dolar, ABD'de 65 cent, İngiltere'de 1.61 dolardan satıldı. Türkiye'de benzin fiyatının bu ölçüde yüksek olmasının nedeni fiyat içindeki ÖTV ve KDV payının yüzde 71'i aşması. Son zamla birlikte Türkiye'de benzinin litre fiyatı 2 doları geçerken, Türkiye ağustos sonu itibarıyla benzin fiyatında ve benzinden alınan vergilerde diğer ülkelere de önemli fark attı.
Tehdit işe yaradı
Türkiye'de temmuz ayı sonunda 1.97 dolar olan kurşunsuz (95 oktan) benzinin pompa fiyatı yapılan zamlarla birlikte ağustos ayının sonunda 2.01 dolar, 12 Eylül'de yapılan son zamla birlikte ise 2.12 dolara kadar yükseldi.
Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) verilerine göre ise ağustos sonu itibarıyla 95 oktan kurşunsuz benzinin pompa fiyatı Fransa'da 1.50 dolar, Almanya'da 1.59 dolar, İtalya'da 1.54 dolar, İspanya'da 1.25 dolar, Japonya'da 1.22 dolar olarak uygulandı. Türkiye'ye en yakın kurşunsuz benzin fiyatı 1.61 dolarla İngiltere'de uygulanırken, Kanada'da benzin 0.83 dolar, ABD'de 0.65 dolara satıldı. Ancak Fransa'da hükümetin petrol şirketlerinin olağanüstü kârlarına ek vergi getireceği tehdidi üzerine Total ve BP, benzinin pompa fiyatlarını indirme kararı almıştı. Karar hayata geçirildiğinde Fransa'da tüketici benzini daha ucuza alacak.
İngiltere ikinci sırada
Uluslararası Enerji Ajansı'nın verilerine göre ise, Türkiye'den sonra benzinden en yüksek vergiyi İngiltere alıyor. İngiltere'de benzinden alınan verginin fiyat içerisindeki payı yüzde 67.3 düzeyinde bulunuyor. Benzinden en düşük vergiyi ise söz konusu ülkeler arasında en düşük benzin fiyatını da uygulayan ABD alıyor.
ABD'deki benzinin satış fiyatı içinde vergilerin payı yüzde 16'ya düşüyor. Vergilerin benzin fiyatı içindeki payı Fransa'da yüzde 64.9, Almanya'da yüzde 64.6, İtalya'da yüzde 61.6, İspanya'da yüzde 53, Japonya'da yüzde 44.5 ve Kanada'da ise yüzde 31.7 düzeyinde seyrediyor.