En ünlü müteahhit: Türkler Vegas evlerini sevdi

Cindy Crawford'un eşi Rande Gerber ile George Clooney'nin Las Vegas'ta yaptıracağı Las Rambas adlı konutlar için 10 Türk sıraya girdi. Evlerin fiyatları 250 bin dolar ile 1.5 milyon dolar arasında değişiyor.

İSTANBUL - Sinema sanatçısı George Clooney ve Cindy Crawford'un eşi Rande Gerber tarafından Las Vegas yakınlarında inşa ettirilen Las Ramblas konutlarına Türkler de büyük ilgi gösterdi.
3 milyar dolarlık Las Ramblas Projesi'nin Türkiye'deki satışını Century 21-Uzel Emlak Hizmetleri yapıyor. Las Ramblas konutlarının fiyatı 250 bin dolardan başlıyor ve 1 milyon 500 bin dolara kadar çıkıyor. Century 21-Uzel Emlak Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Rauf Saatçi, "10'a yakın kişiden evleri almak için talep var. Bu kişilerin arasında kamuoyunun yakından tanıdığı isimler de bulunuyor" dedi.
100 dönümden büyük bir alan üzerinde, lüks daireler, otel daireleri, bungalovlar, restoranlar, gece kulüpleri, lüks alışveriş merkezi ve bir casino'yu da içeren 11 kuleden oluşan projenin inşaatına mayıs ayında başlanacak. Projenin ilk etabının bir yılda tamamlanması planlanıyor. George Clooney'nin başrol oynadığı Ocean's 11 filminden esinlenerek geliştirildiği bildirilen konutların tasarımı Barcelona'nın ünlü Las Ramblas caddesinin mimarisinden yola çıkılarak tasarlandı.
Danışmanlar eğitilecek
Türkiye'de 101 ofiste 471 gayrimenkul danışmanıyla hizmet veren Century 21-Uzel Emlak Hizmetleri yeni bir çalışmaya imza atıyor. Genel müdür Ahmet Rauf Saatçi, "Century 21 gayrimenkul danışmanlarına ve ofis sahiplerine Executive MBA eğitimi vereceğiz. Martta başlayacak ve bir yıl sürecek eğitim programı kapsamında katılımcılara finans ve organizasyon, stratejik pazarlama, finansal analiz, risk yönetimi, süreç yönetimi gibi konularda eğitim verilecek. Hedefimiz MBA'lı emlak danışmanlarını sektöre katmak" diye konuştu.
Eğitim projesini Century 21 ve Kavrakoğlu Institute işbirliğiyle gerçekleştireceklerini belirten Saatçi, "2007'ye kadar açılacak ofisler ve işe alınacak gayrimenkul danışmanlarıyla birlikte toplam 1200 kişiyi eğitmeyi planlıyoruz" açıklamasını yaptı.
Beş yıl önce gayrimenkul sektörünün nabzını tutmak amacıyla yola çıktıklarını ifade eden Saatçi, sözlerine şöyle devam etti:
"Dünyada pek çok ilke imza attık. Gayrimenkul danışma hattı sayesinde bir telefonla müşterilerin taleplerini çözüyoruz. Müşteriye sunduğumuz kira ödeme garanti sigortası ile ev sahipleri artık güven altında gayrimenkullerini kiralıyor. Bu sigortayla kirayı alamama sıkıntısı bitiyor."
Evler küçülecek
Sektöre ilişkin değerlendirme yapan Saatçi, şöyle konuştu:
"Türkiye'de ev sahibi olma oranı yüzde 60. Bu oran ABD'de yüzde 70, Almanya'da yüzde 40. Avrupada bir konutta iki kişi yaşarken, Türkiye'de beş kişi civarında. Ancak 2010'a kadar hane sayısının 2.5'e düşeceği öngörülüyor. Bu da önümüzdeki dönemde 60-70 metrekarelik evlere talebi artıracak. Ayrıca 2010'da 3 milyon konut açığı ortaya çıkacak. Yıllardır ertelenen talepler ve tüm bu etkenlerden dolayı 2010 yılına kadar emlak fiyatlarının metrekare bazında yılda yüzde 5 artacağını düşünüyoruz."