En yüksek kâr Akbank'tan

Akbank, 2005 yılında 2 milyar 78 milyon YTL vergi öncesi kâr elde etti. Bu tutar üzerinden 640 milyon YTL vergi karşılığı ayıran bankanın net kârı ise 1 milyar 438 milyon YTL oldu.

İSTANBUL - Akbank, 2005 yılında 2 milyar 78 milyon YTL vergi öncesi kâr elde etti. Bu tutar üzerinden 640 milyon YTL vergi karşılığı ayıran bankanın net kârı ise 1 milyar 438 milyon YTL oldu. Bu rakam bir Türk bankasının bugüne kadar elde ettiği en büyük kâr tutarı oldu.
Akbank'ın 2005 bilanço sonuçlarını değerlendiren genel müdür Zafer Kurtul, "Bankamızın net kârı geçen yıla göre yüzde 40.9 artmıştır. Akbank'ın net kârı ilk defa 1 milyar ABD Doları sınırını aşıp 1 milyar 70 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir" dedi.
Akbank'ın kârlılığında ağırlıklı olarak kredilerde sağlanan başarılı performansın etkili olduğunu söyleyen Kurtul, "Bankamızın kullandırdığı toplam krediler 2005 sonunda bir önceki yıla göre yüzde 71 oranında artış göstererek 22.1 milyar YTL'ye ulaşmıştır. Bu kâr tutarla bankamız sektörde en fazla kredi kullandıran banka özelliğini korudu. Akbank olarak hedefimiz önümüzdeki dönemde de bu başarıyı devam ettirmektir" diye konuştu.
Artış 'küçük'lerden
Zafer Kurtul, kredi miktarındaki artışın bireysel ile Küçük ve Orta Büyüklükteki Şirketler'in (KOBİ) kredilerindeki artıştan kaynaklandığını açıkladı.
Kurtul, Akbank'ın KOBİ'lere kullandırdığı kredilerin 2005 yılında bir önceki yıla göre yüzde 106 artışla 7.6 milyar YTL'ye ulaştığını söyleyerek, "Bireysel müşerilerimiz ile Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler'e kullandırdığımız kredilerin payı toplam kredilerimizin yüzde 65'ine ulaştı" ifadesini kullandı. Zafer Kurtul, bu gelişmelere rağmen bankanın sorunlu kredi rasyosunun ise hâlâ yüzde 1.6 seviyelerinde seyrettiğini vurguladı.
Yüzde 156 artış yaşandı
Bankadan yapılan açıklamaya göre Akbank'ın mevduatı da geçen yılın sonuna göre yüzde 58 artarak 31 milyar 451 milyon YTL'ye yükseldi. Türk Lirası mevduatta yüzde 156 oranında artış oluştuğunu aktaran Zafer Kurtul, mevduattaki artışın müşterilerin Akbank'a duyduğu güvenin bir göstergesi olduğunu belirtti.
Ayrıca banka tarafından yapılan açıklamada Akbank'ın hissedarlarına 2005 yılı kârı üzerinden her 1 YTL nominal değerli hisse için 0.30 YTL nakit temettü ve 0.22 YTL bedelsiz hisse senedi ödeneceği ifade edildi.