Endeks fon çıktı, sırada komşu ve hemşeri fon var

Endeks fon çıktı, sırada komşu ve hemşeri fon var
Endeks fon çıktı, sırada komşu ve hemşeri fon var

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan (sol başta) Finansbank ve FinansInvest yetkilileriyle İMKB 30 Endeks Fonu?nun ilk seans başlangıç gongunu birlikte çaldılar.

İMKB Başkanı Erkan, İMKB 30 endeksinden oluşan yatırım fonundan sonra hedeflerinin 'Şehir Fonu' ve Atina ile birlikte hazırladıkları 'Ülke Fonu'nu hayata geçirmek olduğunu söyledi

İSTANBUL - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Başkanı Hüseyin Erkan, İMKB 30 endeksinden oluşan yatırım fonuna kavuşan İMKB’nin önümüzdeki dönem yeni fonlar için çalışma yaptığını belirterek, “Şehir endeksine dayalı borsa yatırım fonlarını da ileride borsamızda görmek istiyoruz. Buna ‘hemşeri endeksi’ de diyebiliriz” dedi.
Erkan Atina ile endeks üretmek üzere de çalışmalara başladıklarını söyledi.
Hüseyin Erkan, Finansbank’ın ‘IST30 Borsa Yatırım Fonu’nun tanıtımı dolayısıyla düzenlenen törende gazetecilerin, İMKB’deki operasyonla ilgili sorularını yanıtladı.
Erkan, yıllardır yayımladıkları endeksleri artık lisanslamaya başladıklarını ifade ederek, “İMKB ailesi, bu konuya büyük önem veriyor. Bu kapsamda İMKB-30 Endeksi için başvuruldu ve 100 milyon TL değeri olan İMKB-30’a dayalı IST30 yatırım fonu işleme açıldı” bilgisi verdi.
Yatırımcıların bu fona çok ilgi gösterdiklerini dile getiren Erkan, “1990’lı yıllarda yatırımcılarla görüştüğümüzde bize ‘endeksi nasıl alırız’ diye soruyorlardı. Buyurun, bugün endeksi alabileceksiniz. Yatırımcımız, tek bir payla bu endeks içerisinde bu hisse senedini çok rahatlıkla alabilir” şeklinde konuştu.

Dokuz il endekse kavuşuyor

“Şehir endeksine dayalı borsa yatırım fonlarını da ileride borsamızda görmek istiyoruz” diyen Erkan, buna ‘hemşeri endeksi’ de diyebiliriz” dedi. Erkan, “İnsanlar kendi illerinde faaliyet gösteren şirketlere yatırımcıların çok büyük ilgileri oluyor. Biz de geçen yıl yapmış olduğumuz gezilerde illerin de kendi borsalarını kurmak istediğini gördük. Bu fizibl olmadığı için elektronik ortamda biz bunların hepsini birbirine bağlayalım dedik. Her bir ilden en az beş şirket geldiği takdirde o il için özel bir endeks yapalım dedik. Dokuz ile yönelik endeksi çıkarmaya başladık. Bu ürünün dünyada çok da eşi yok. Her ilin endeksinin performansı çok farklı. İyi performans, kötü performans gösteren iller oldu. Biz endekslere dayalı ürünlerle büyümeyi hedefledik. Krizin de etkisiyle azalan halka arzları da böylece telafi etmiş oluruz.”

‘Atina ile endeks üretiyoruz’

Çevre ülkelerle de ortak endeks üretmeye başladıklarını belirten Hüseyin Erkan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Atina ile endeks üretmeye başladık. Bunun hesaplamaları tamamlandı. Sözleşmesini Dow Jones ile yapmaya çalışıyoruz. Atina’dan 15, Türkiye’den de 15 şirket olmak üzere toplam 30 şirket olacak. Beklentimiz; asgari 100 milyon dolar civarında bir büyüklüğe sahip olması... Kontratı tamamlamadık, 1-2 hafta içinde imzalanacak duruma gelecek. Onun arkasından promosyon va tanıtım çalışmalarına başlayacağız. Her iki ülkeye de ayrı ayrı kota olacak. Başarılı olduğumuz takdirde çevremizdeki diğer ülkelerle, hatta birçok ülkenin bir arada olduğu ortak endeksler çıkartmayı planlıyoruz.”

Yüzde 70’i yabancılara satıldı

Gazetecilerin sorusu üzerine İstanbul Menkul Kıymetler Borsası  Başkanı Hüseyin Erkan, İMKB işlem salonlarının yenilenmesiyle ilgili olarak da, ihale aşamalarına gelindiğini de açıkladı.
Finansinvest Genel Müdürü Zafer Onat ise yeni fonun halka arzı nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada yeni ürünün piyasada önümüzdeki dönemde işlem hacminde ilk beşe girmesini beklediklerini vurgulayarak, “Borsa yatırım fonlarında yabancı payı yüzde 70 civarında. Bu üründe de yüzde 70’e yakın yabancı payı olacağını düşünüyoruz. Yabancı yatırımcının çok ciddi ilgisini çekecek” dedi. (Radikal)

Finansbank’tan İMKB 30 endeks fon
Finansbank A.Ş’nin IST30 Borsa Yatırım Fonu, İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) işlem görmeye başladı. İMKB Ulusal-30 Endeksine dayalı “ilk” borsa yatırım fonu olan IST30/Finansbank İMKB 30 A Tipi Fon, İMKB’de düzenlenen törende, Finansbank İcra Kurulu Üyesi Kerim Rota’nın gongu çalmasıyla seans açılışında işlem görmeye başladı.
IST30 ile yatırımcılar, tek bir işlemle İMKB’de en fazla işlem gören, yabancı yatırımcıların, en fazla ellerinde tuttukları halka açıklık oranı en fazla olan şirketlere yatırım yapma şansı yakalayacak.
IST30’un diğer bir özelliği de bu fonun payları menkul kıymet niteliğine sahip olması sebebiyle her türlü portföye dahil edilebiliyor. IST30, İMKB seans saatleri içerisinde bireysel, kurumsal ve yabancı yatırımcılara tek bir işlemle istedikleri fiyattan İMKB Ulusal-30 Endeksi’ne alıp satma imkânı sağlıyor.
Likit bir enstrüman olmakla birlikte yatırımcılar bir pay ya da istenilen yüksek miktardaki işlemlerini kolaylıkla istedikleri fiyattan alıp satarak gerçekleştirebiliyor.
Tek bir işlemle İMKB Ulusal-30 Endeksi’nin getirisine ortak olmak ve riski dağıtmak mümkün olurken, spot piyasadan ödün verme mekanizması ile yatırımcılar, İMKB-30 Endeksi’ne açığa satış imkânı yakalayacaklar.


Erkan: Manipülasyon operasyonu piyasaya güveni geri getirecek
İMKB Başkanı Erkan, borsadaki manipülasyon operasyonu ile ilgili olarak, yatırımcının artık suç işleyenlerin cezasının verileceğine inanıyor olacağını, bunun da piyasaya olan güveni geri getireceğini kaydetti.
İMKB ve SPK’nın yıllardan bu yana ortak gözetim programı bulunduğunu, bu çerçevede olağan dışı fiyat ve hacim hareketlerini SPK’ya ilettiklerini belirten Erkan, “Bizim burada tespit yapma yetkimiz yok. Biz ancak SPK’ya yardımcı olmak üzere ilk gözetimden gelen verileri toplar, rapor halinde SPK’ya sunarız. SPK da kendi araştırmalarını yapar, gerekirse savcılığa gider, davasını açar. Bu da onun bir sonucudur diye düşünüyorum” dedi.
İhtisas mahkemelerinin oluşmaması yüzünden bu tip davalarda ciddi sorunlar yaşandığına da dikkat çeken Erkan, “Herhangi bir sermaye piyasası suçunun hukuki olarak sonuçlandırılması yıllar alıyor. 3-4 yıl... Bazen beş yılı alan davalar oluyor. Biz böyle bir sistemle maalesef etkin gözetimi sağlayamayız. Ama bu son operasyon, sermaye piyasasına olan güveni de artıracak operasyon olarak öne çıktı. Umut ediyoruz ki bunun arkasında ciddi soruşturmalar, ciddi davalar açılır ve hızlı sonuçlar alınır. Bu da kendi başına caydırıcı olacaktır diye düşünüyoruz.
SPK’ya her gün bilgi veriyoruz
İMKB Başkanı Hüseyin Erkan,her seansla ilgili her gün, her hafta mutlaka Sermaye Piyasası Kurulu’na rutin rapor gönderdiklerini de belirterek “Dolayısıyla bu bir kerelik yapılan birşey değil. Anlık, gerçek zamanlı yapılan bir operasyondur” şeklinde konuştu.