Endüstri'de 16 tutuklama

Gurbetçilerden toplanan paralarla kurulan Endüstri Holding'in 250 milyon markını zimmetine geçirmekle suçlanan 34 zanlıdan 16'sı tutuklandı. Tutuklular arasında holdingin eski başkanı Mustafa Ertekin de bulunuyor.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Gurbetçilerden toplanan paralarla kurulan Endüstri Holding'in 250 milyon markını zimmetine geçirmekle suçlanan 34 zanlıdan 16'sı tutuklandı. Tutuklular arasında holdingin eski başkanı Mustafa Ertekin de bulunuyor. Holding yönetiminden iki yıl önce mahkeme kararıyla uzaklaştırılan Mustafa Ertekin ve adamlarının, holdingi eski tarihli borç senetleri düzenleyerek ele geçirdikleri ortaya çıktı. Ertekin ve adamlarının, eski tarihli borç senetleri düzenleyerek holding bünyesindeki şirket ve fabrikaları üçüncü şahıslara borçluymuş gibi gösterdikleri anlaşıldı.
Holdingin ve bağlı şirketlerin yeni yöneticilerinin de bu senetlere itiraz etmedikleri; edenlerin de çete aracılığıyla sindirildiği öğrenildi. Mustafa Ertekin ve adamlarının, ödenmeyen senetler nedeniyle bağlı şirket ve fabrikaları icra yoluyla ele geçirdikleri de ifade edildi.
14 ülkede paraların izi sürüldü
Holdingdeki çete bağlantısının, Ege Bölgesi'nde faaliyet gösteren organize suç örgütü lideri Kürşat Yılmaz'a kadar uzandığı da kaydedildi. Konya Emniyet Müdürü Salih Tuzcu, ise "Operasyon bir bankanın Konya şubesinden holdingin para hareketlerine yönelik yapıldı. Paraların izi 14 ülkede sürüldü" dedi.