Endüstri'de 'çete' bağlantısı çıktı

Gurbetçilerden toplanan paralarla kurulan Endüstri Holding'in 250 milyon markını zimmetine geçirmekle suçlanan eski Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ertekin ve adamlarının Ali Oymak çetesiyle bağlantılı olduğu ortaya çıktı.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Gurbetçilerden toplanan paralarla kurulan Endüstri Holding'in 250 milyon markını zimmetine geçirmekle suçlanan eski Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ertekin ve adamlarının Ali Oymak çetesiyle bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Ertekin ve adamlarının, holdingle bağlantısı olan ve kendilerine engel çıkaran işadamlarını Ali Oymak aracılığıyla tehdit ettikleri ifade edildi.
Endüstri Holding'e yönelik geçen hafta 5 ilde başlatılan operasyon kapsamında gözaltına alınan eski Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ertekin ve 32 adamının sorgusu Konya Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sürüyor.
Holdingin elindeki son iki fabrikayı da, 'borçlandırarak ele geçirmek isterken' yakalanan Ertekin ve adamlarının, tehdit unsuru olarak Ali Oymak grubunu kullandığı öğrenildi. Oymak'ın, holdingdeki soyguna engel olmak isteyen bazı işadamlarını Ertekin'in talebiyle tehdit ederek saf dışı bıraktığı belirtildi. Ertekin ile işbirliği yapan çete lideri Ali Oymak'ın da arandığı kaydedildi. Bu arada holdingin başkanlık konutu olarak holdingin parasıyla yaptırılan Meram ilçesindeki üç katlı lüks villanın tapusunun Mustafa Ertekin'in kayınbiraderinin üzerinde olduğu ortaya çıktı. Savcılık gözaltındaki 33 kişi için dört günlük ek gözaltı süresi daha verdi.
Yetkililer, villanın tapusunun önce Ertekin'in babası, sonra da Çumra'da 22 yaşındaki üniversite öğrencisi kayınbiraderinin üzerine yapıldığının belgelendiğini kaydetti. Holdingden kaçırılan mallar arasında olduğu tahmin edilen villada yedi şelale ve saunalar var. Villanın satışı mahkeme kararıyla durduruldu. Konya'da muhasebe ve avukatlık bürolarına yapılan baskınlarda daha önce çeşitli kamu kuruluşları tarafından talep edilmesine rağmen gizlenen evrak ele geçirildi. Evraklardan holdingin battığı ilan edilen tarihte bile ayakları üzerinde duracak malvarlığına sahip olduğu anlaşıldı. Operasyon kapsamında, Şekerbank Konya Merkez Şubesi Müdiresi ve bir çalışanı da gözaltına alındı.