'Endüstri'de ikinci perde

Endüstri Holding'in içinin boşaltılmasıyla ilgili mart ayında başlatılan operasyon Kürşat Yılmaz'ın dün tutuklanarak Ümraniye Cezaevi'ne gönderilmesiyle yeniden canlandı.

KONYA - Endüstri Holding'in içinin boşaltılmasıyla ilgili mart ayında başlatılan operasyon Kürşat Yılmaz'ın dün tutuklanarak Ümraniye Cezaevi'ne gönderilmesiyle yeniden canlandı. Konya, İstanbul, Ankara, İzmir ve Afyonkarahisar'da dün gerçekleştirilen operasyonlarda, aralarında holdinge bağlı şirketlerin eski ve yeni yöneticilerinin de bulunduğu 34 kişi gözaltına alındı.
Kürşat Yılmaz dün çıkarıldığı Üsküdar Adliyesi'nde tutuklanarak Ümraniye Cezaevi'ne gönderildi. Dün gözaltına alınanlar arasında 11 bin 800 ortaklı Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Altunbaş da var. Mart ayında gerçekleştirilen operasyonda da 16 kişi tutuklanmıştı. Kürşat Yılmaz, ilk operasyonda, holdingin içinin boşaltılmasına karşı çıkan işadamlarını tehdit ettiği gerekçesiyle gıyabi tutuklu olarak aranmaya başlamıştı. Yılmaz, önceki gün İstanbul'da manken Tuğba Özay'ın evinde yakalandı ve Endüstri Holding operasyonunda ikinci perde başladı.
Endüstri Holding'in Konya'da bulunan merkezine giden polis, Mayıs 2004'te göreve gelen ve dolandırıcılık suçundan hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunduğu öğrenilen Ali Altunbaş'ı gözaltına aldı. Bu sırada binaya gelen ve mart ayından bu yana hakkında yakalama emri olan denetçi İsmail Öztok ile yanındaki Kenan Şafak, Aziz Kaymaz ve Nevin Yüzbaşıoğlu da gözaltına alındı.
Eşzamanlı operasyonlar
Konya ile eşzamanlı olarak İstanbul, Ankara, İzmir ve Afyonkarahisar'daki operasyonlarda 'çıkar amaçlı suç örgütleriyle işbirliği yapıp holdingi dolandırdığı, holding parasını kendi menfaatleri için kullandığı' öne sürülerek gözaltına alınanların sayısı 34'e yükseldi. Zanlıların, yönetimi ele geçirmek için çıkar amaçlı suç örgütleriyle işbirliği yapıp baskı ve yıldırma politikası uyguladıkları ileri sürüldü. Gözaltına alınan eski denetçi İsmail Öztok'un, daha önceki yönetim kurulu başkanı Mustafa Ertekin döneminde Kürşat Yılmaz ve halen aranan organize suç örgütü lideri Ali Oymak'la bağlantı kurduğu iddia edildi.
İşadamlarına tehdit
Avrupa'daki Türk işçilerinden toplanan paralarla kurulan Endüstri Holding'in 'yağmalanması, gümrük müfettişleri ve yeminli murakıplarla işbirliği yaparak bazı iştiraklerinin bir çete tarafından ucuza kapatılması' iddiasıyla ilgili soruşturma kapsamında iki ay önce operasyon yapılmıştı. Holdingin 250 bin markını zimmetlerine geçirdiği iddia edilen 36 kişi gözaltına alınmış, dönemin yönetim kurulu başkanı Mustafa Ertekin ve 16 holding çalışanı tutuklanmıştı. Hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarılan Kürşat Yılmaz'ın da holdingdeki soyguna engel olmak isteyen işadamlarını tehdit ettiği öne sürülmüştü. Soruşturmada emekli yarbay Korkut Eken de savcıya ifade vermişti. Eken, Yılmaz'ın adamlarıyla yaptığı telefon görüşmeleri nedeniyle sanık durumuna düşmüştü.
Halef-selef kuzen
Ertekin ve adamlarının tutuklandığı davanın hazırlık soruşturmasında Oymak'ın Ertekin'e koruma sağladığı ve yardımcı olduğu iddia ediliyor. İddianamede, Aydın'da holdinge ait mermer üreten Akmeraş şirketinin Oymak'ın adamlarına, 60 milyar lira gibi değerinin çok altında bir fiyatla satıldığı, şirketin bilirkişi tarafından biçilen değerinin ise 6 katrilyon lira olduğu yer alıyor. Dünkü operasyonda gözaltına alınan yeni yönetim kurulu başkanı Altunbaş'ın tutuklu eski yönetim kurulu başkanı Ertekin'in halasının oğlu olduğu belirtildi.
Aralarında holdingin eski başkanı Mustafa Ertekin'in de bulunduğu bazı yöneticiler gurbetçilerden toplanan paraları, Sudan'da ALM isimli bir şirket kurmak ve Almanya'dan hurda makineler almak gibi yöntemlerle yurtdışına kaçırmaya çalışmakla suçlanıyor.
İddialar arasında, holdingin denetimini ele geçirmek istediği öne sürülen eski yöneticilerin, bu amaçla, çıkar amaçlı suç örgütlerini kullanarak baskı, sindirme ve yıldırma politikası uyguladığı da bulunuyor. Eski yöneticilerin karşılıklı anlaşmayla birbirlerine senet verdikleri, bu şekilde şirketleri borçlandırarak, haksız hacizle kazanç sağladığı da iddialar arasında yer alıyor. (Radikal, dha, aa)