Enel, Türkiye'de 750 milyon dolarlık yatırıma hazırlanıyor

Enel, Türkiye'de 750 milyon dolarlık yatırıma hazırlanıyor
Enel, Türkiye'de 750 milyon dolarlık yatırıma hazırlanıyor

Delta Yatırım Holding Başkanı Nihat Delibalta, H&M ve Zara?nın dünyadaki en önemli tedarikçilerinden biri. Delibalta?nın gayrimenkulde de yatırımları var.

Jeotermal enerji alanında dünya devi olan İtalyan Enel, Türk ortağı Delta Yatırım Holding'le Türkiye'de 300 megavatlık elektrik üretecek. İki kuruluş bunun için 750 milyon dolar harcayacak
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Delta Yatırım Holding, tekstil, inşaat, turizm ve tarımdan sonra enerji sektörüne de giriyor. H&M ve Zara’nın dünyadaki en önemli tedarikçilerinden biri olan, gayrimenkulde de Ataköy Konakları ve Ataköy Alışveriş Merkezi’ni yapan grup içinde yer alan Delta Yatırım Holding, İtalyan Enel ile birlikte elektrik üretimine hazırlanıyor. İtalya’nın en büyük enerji şirketi, jeotermal alanında ise dünya devi olan Enel, holding şirketlerinden Dekar Enerji ile birlikte Türkiye’nin ‘sıcak suyu’nu yatırıma dönüştürecek.
İki kuruluş, jeotermalde dünyanın en önemli kaynaklarına sahip olan Türkiye’de beş yılda 300 megavatlık enerji üretmeyi ve 750 milyon dolar yatırım yapmayı hedefliyor.  Delta Yatırım Holding Başkanı Nihat Delibalta, İtalyan Enel’le birlikte jeotermal enerji işine girdiklerini belirterek, “Enel’in Türkiye’nin dışında 23 ülkede üretimi var. İtalya’nın en büyük enerji şirketi. Yılda 95 bin megavat elektrik üretiyorlar. Düşünün Türkiye’nin elektrik üretimi 42 bin megavat. Türkiye’de de enerji üretimi konusunda Enel’le anlaştık. 15 gün içinde imza atacağız. Kuracağımız şirkette çoğunluk hissesi İtalyanlar’da olacak. Yüzde 50 ortaklık için çok uğraştık ama olmadı” diye konuştu.

85 noktada araştırma yapıldı
Yatırım konusunda uzun süredir araştırma yaptıklarını ifade eden Delibalta, “Türkiye’de 85 noktada araştırma yaptık. Enerji işi zor bir iş, büyük yatırım gerektiriyor. Sonunda Kütahya, Denizli ve Aydın’da yatırım yapmayı kararlaştırdık. İlk önce 100 megavatlık elektrik üreteceğiz. Bunun maliyeti 150 milyon doları buluyor” açıklamasını yaptı.
Hedeflerinin beş yıllık bir sürede jeotermal enerjiden elde edilecek elektrik tüketimini 300 megavat seviyesine çıkarmak olduğunu ifade eden Nihat Delibalta, bunun için de, sondaj çalışmaları da dahil olmak üzere, toplam 750 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını sözlerine ekledi. Türkiye’nin jeotermal konusunda dünyada önemli bir güce sahip olduğunu ama bugüne kadar sadece 15 megavat’lık bir gücün yaratıldığını vurgulayan Nihat Delibalta, “İtalyanlarla 1.5 yıldır görüşmelerimiz sürüyor. Bu konuda üç dev şirketle gö-rüştük ama Enel’le anlaşma sağladık. Aslında anlaşma daha önce tamamlanabilirdi. Ama biz yüzde 51’i vermemeye uğraştık. Fakat bu iş önemli bir know how ve yatırım gerektirdiği için çoğunluk hisseleri şu anda onlarda” açıklamasını yaptı.
Grup olarak sadece jeotermal değil, HES yatırımları da olduğunu dile getiren Nihat Delibalta, bu sektörde büyümeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Enel’in cirosu 61.2 milyar avro
İtalyan Enel, 61.2 milyar avro’luk cirosuyla İtalyan’ın en büyük, Avrupa’nın halka açık ikinci enerji şirketi. Kuruluş geçen yıl cirosunu 2007 yılına kıyasla yüzde 40 artırmayı başardı. Krize rağmen 2008 yılında 5.3 milyar avro kar etti. Brezilya’dan Bulgaristan’a, Kanada’dan Şili’ye, Doğu Avrupa’dan Kuzey ve Batı Avrupa’ya 23 ülkede faaliyetleri olan Enel, yılda 95 bin 400 megavat enerji üretiyor. Yılda 61 milyon kişiye enerji ve doğalgaz sağlayan Enel’in 85 bin çalışanı var. Kuruluşun dünyanın çeşitli yerlerinde hidroelektrik, termoelektrik, nükleer, jeotermal, rüzgâr enerjisi, güneş enerjisi, fotovolkanik ve biomass enerji istasyonları bulunuyor.