Enerji Bakanı aydınlatma zammını üç gün sonra yalanladı

Enerji Bakanlığı'nın sokak aydınlatması giderlerini karşılamak için konutlardan 2 YTL, işyerlerinden 5 YTL alacağı haberleri Enerji Bakanı Hilmi Güler tarafından üç gün sonra yalanlandı.

İSTANBUL - Enerji Bakanlığı'nın sokak aydınlatması giderlerini karşılamak için konutlardan 2 YTL, işyerlerinden 5 YTL alacağı haberleri Enerji Bakanı Hilmi Güler tarafından üç gün sonra yalanlandı. Güler, "Bunlar nereden çıkıyor anlamıyorum. Elektriğe zam yapılmayacak" dedi.
Oysa, önceki gün Antalya'da Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşmesinden önce gazetecilerin, "Elektrik Mühendisleri Odası, konutlardan 2 YTL, işyerlerinden 5 YTL alınması durumunda aydınlatma giderinin iki katı para toplanacağını açıkladı. Ne diyorsunuz? sorusuna, Güler, "Yanlış hesap yapıyorlar. Keşke birlikte hesaplasaydık" yanıtını vermiş, ancak aydınlatma zammı yapılmayacağını söylememişti.
Taslak hazırlandı
15 Ağustos Salı günü devletin resmi ajansı olan Anadolu Ajansı (aa), geçtiği haberde Enerji Bakanlığı'nın belediyeler tarafından ödenmesi gereken aydınlatma giderlerini tahsil edemediğini belirterek özetle, "Bakanlık bu parayı abonelerden tahsil etme kararı aldı. Bunun için yasa taslağı hazırlanıyor. Bu da aydınlatma zammı anlamına geliyor" diye yazmıştı. aa'nın haberi gündem oluştururken, bazı sivil toplum örgütleri konuyu mahkemeye taşıyacaklarını açıklamalarına rağmen Bakan Güler'den yalanlama gelmemişti.
Güler İstanbul'daki Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş'de dün düzenlediği basın toplantısında, "Belediyelerle ilgili, özellikle sokak aydınlatılmasıyla ilgili böyle bir karar kesinlikle doğru değil.Basında yer alan, köşe yazarlarının ele aldığı, hatta televizyon programlarında detaylı bir şekilde incelenen ve bizleri hayrete düşüren böyle bir karar kesinlikle doğru değil" diye konuştu.
Gazetecilerden, herhangi bir konuyu doğruluğu tespit edilmeden yazılmamasını rica eden Güler, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Neticede, bu kararı bizler veriyoruz. Böyle bir karar vermedik. Hayret ettiğimiz nokta; bu detaylandırılıyor, anlatılıyor, buna göre yorum yapılıyor. Böyle bir şey kesinlikle doğru değil."
TEDAŞ'a 400 milyon YTL
Şu anda elektrikte bir zammın gündemlerinde olmadığını dile getiren Güler, TEDAŞ'a 400 milyon YTL ek ödenek verilmesi kararı aldıklarını söyledi. Doğalgaz fiyatının yükselip yükselmeyeceğine ilişkin soru üzerine de, Güler şöyle konuştu: "Biz yerli kaynaklarımızla bunu dengelemeye çalışıyoruz. Kömürümüzle, suyumuzla dengelemeye çalışıyoruz. Dolayısıyla oradaki artışlar ve indirimleri de... Bu, indirim şeklinde de oldu. Doğalgazda indirimler de yaptık. Dışımızda oluşan fiyat hareketlerini de yakından takip ediyoruz."