Enerji Bakanı Güler: Elektriğe zam için sınırdayız

Başbakan Erdoğan'ın ardından Enerji Bakanı Güler de elektriğe zam sinyali verdi. Zamma direnmede sınıra geldiklerini belirten Güler, "Bana kalsa bir süre daha beklerim ama doğalgaz ve petrol fiyatlarını kontrol
edemiyoruz" dedi. Güler, nükleer santral için 14 başvuru geldiğini de belirtti.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ardından Enerji Bakanı Hilmi Güler de elektriğe zam sinyali verdi. Zam konusunda sınıra geldiklerini belirten Bakan Güler, "Bana kalsa bir süre daha zam yapmam ama doğalgaz ve petrol fiyatlarını kontrol edemiyoruz" dedi. NTV'ye konuşan Güler, zam konusunu Enerji Bakanlığı'nın tek başına değerlendirmediğini ifade etti. Maliye ve Hazine ile toplandıklarını anımsatan Enerji Bakanı Güler şunları söyledi:
"Zam konusunda sınıra geliyoruz. 'Geldik' değil. Ben tek başıma olsam bir süre daha yapmam. Çünkü verimli çalışmamız devam ediyor. Barajlar dolu. Kömüre de ağırlık verdik. Ama doğalgaz fiyatı artıyor. Petrol fiyatlarını kontrol edemiyoruz. Dolarda yüzde 20 artış oldu. Hem petrol hem dolar artıyor. Petrol fiyatlarıyla doğalgaz paralel gidiyor. İktidara geldiğimizde 22 dolardan aldığımız petrol 75 dolara çıktı. Petrol, fiyatı üç misli arttığı halde doğalgaza yüzde 56 zam yaptık. Enflasyonun altında zam yaptık."
Elektriğe zam konusunun netleşmesinin uzun sürmeyeceğini ifade eden Enerji Bakanı Güler, "Hassas ayar yapılmaya devam ediyor. Yapılacak çalışmanın sayın Başbakan'a sunulması da gerekiyor. Biz kamu olarak hâlâ bunu sürdürebiliriz. Ama doğalgaz, petrol fiyatlarının artma eğilimi devam ediyor. Neticede siyasi belirsizlikler, rafineri yatırım eksikliği fiyatları yükseltiyor. Artış da yapabiliriz. Bu ayıp bir şey de değil. Ekonominin gereği neyse yaparız" dedi.
'Ucuz gazı satıyorlar'
Doğalgaza yapılması gereken zamları da tam yapmadıklarını savunan Bakan Güler, Hazine'ye yük olmadan zam yapmayarak çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Güler, 2.3 katrilyon lira borç ile devraldıkları enerji KİT'lerinde 12-13 katrilyona yakın katma değer yarattıklarını ifade etti.
Otoprodüktörlerin üretim durdurma kararlarını değerlendiren Enerji Bakanı Güler, "Onların göz göre göre zarar etmesini istemeyiz. Kimse zarar için bir işletmeyi sürdürmez. Eğer kapatması gerekiyorsa kapatsın tabii. Ben nasıl verimsizi kapatıyor, özelleştiriyorsam, o da kapatsın" dedi.
Otoprodüktörlerin üretim için aldıkları ucuz gazın yarısını sattığını belirten Güler, üretimdeki paylarının yüzde 2-3 olduğunu ileri sürdü. Otoprodüktörlerin gazı 284 dolara aldıkları açıklamasını değerlendiren Enerji Bakanı Hilmi Güler, "Eğer benden 284 dolar alıyorsa bu yüzde 50 ucuz fiyattır. Koruma mı istiyorlar? Liberal piyasada koruma mı olur?" dedi. Hilmi Güler, "Doğalgazda indirim yaptığımız dönemler de oldu. O dönemde elektrik fiyatını düşürdüler mi? Düşürmediler" diye konuştu.
'Nükleer'e 14 teklif var
Enerji Bakanı Hilmi Güler, nükleer santral kurulması için yasa hazırlanacağını bildirdi. Nükleer santral için özel sektörden 14 başvuru olduğunu, özel sektör yapmazsa da santralı kamunun kuracağını söyleyen Güler, özel sektör yaparsa ihale olmayacağını, kamu yaparsa ihale yapılacağını vurguladı.
Nükleer santral için yapımcıya bir miktar destek sağlamayı da düşündüklerini vurgulayan Güler, ya yenilenebilir enerjide olduğu gibi yedi-10 yıl süreli, ya da yap-işletlerde olduğu gibi kademeli olarak azalan alım garantisi verileceğini söyledi. Güler, özel sektörden hızla santral kurmak isteyen olursa, lisansı bulunan Akkuyu'nun gösterileceğini belirtti.