Enerji Bakanlığı borç batağında

Enerji Bakanlığı borç batağında
Enerji Bakanlığı borç batağında
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın özel sektöre borcu çığ gibi büyüyor. Bakanlığın özel sektöre olan borcu 3.5 milyar TL'ye yükseldi. Bakan Taner Yıldız, borçlar konusunda komisyon oluşturulması için bürokratlara talimat verdi

SONGÜL SELVİ

 

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın özel sektöre olan borcu ‘çığ’ gibi büyüdü. Bakanlığın özel sektöre elektrik borsası olarak adlandırılan Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezinden (PMUM) aldığı elektrik için 1.5 milyar, yap işlet santrallerinden almış olduğu elektrik için ise 2 milyar TL borcunun olduğu ortaya çıktı. Borçlarını bir türlü tahsil edemeyen özel sektör Bakanlık kapısına dayanırken, bürokratlar özel sektörün borcunu ödemek için finansman arayışı içine girdi.
Enerji Bakanı Taner Yıldız, geçtiğimiz günlerde elektrik üreticilerinin temsilcileri ile bir araya geldi. Toplantıda elektrik üreticilerinin temsilcilerinin kamudan alacaklarını bir türlü zamanında tahsil edemedikleri ancak, BOTAŞ’a olan borçlarını zamanında aksatmadan verdiklerini dile getirdikleri öğrenildi. Elektrik üreticilerinin kamunun özel sektöre olan borcunun bilançosunun 3.5 milyar TL’ye dayandığını açıklaması üzerine şaşkınlığa uğrayan Yıldız’ın, konu ile ilgili bir komisyon oluşturmaları için bürokratlarına talimat verdiği öğrenildi

Üreticiler alarm veriyor
Elektrik Üreticileri Derneği Başkanı Önder Karaduman, Bakan Yıldız’ın komisyon fikrini sert eleştirdi. Karaduman, bugüne kadar bir çok komisyon oluşturulduğunu ancak sonuç alınamadığını, somut adımlar atılamaması durumunda zor günler beklediğini dile getirdi. Önder Karaduman, “Sayın Bakan, komisyona havale etti. Bu ödemelere ilişkin sorun çözümlenmezse çok ciddi sonuçlar ortaya çıkacak” diye konuştu.  

Düşük faizli kredi çekebilir
Bürokratların özel sektörün borcunu ödemek için önümüzdeki günlerde Hazine Müsteşarlığı bürokratları ile bir araya gelmesi söz konusu olabilecek. Bir diğer seçeneğin ise yurtdışından düşük faizli kredi temini olacağı belirtiliyor. Ancak küresel kriz nedeni ile yurtdışından kredi temin etmek büyük bir soru işareti. 

Elektrik ticareti tırmanışta
Enerji Bakanlığı bir taraftan özel sektörden elektrik tedarik ederek Türkiye’nin hergeçen gün artan elektrik talebini karşılamaya çalışırken, diğer taraftan da komşu ülkelerle elektrik ticareti ile dengeyi sağlıyor.
Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Anonim Şirketi (TETAŞ) verilerine göre 2001 yılında çok düşük olan Türkiye’nin komşu olduğu ülkelerle elektrik ticareti son altı yıl içinde gözle görülür şekilde arttı.
2004 yılından itibaren Türkiye’deki elektrik tüketiminin tırmanışa geçmesi nedeni ile 2001 yılında toplam 26.79 TWh olan elektrik alımı, 2004 yılında 120.69 TWh, 2005 yılında 128.89 TWh, 2006’da 122.22 TWh, 2007’de 89.11 ve 2008 yılında ise 86.95 TWh olarak gerçekleşti. 

Türkiye komşularıyla elektrik ticareti yapıyor
Gürcistan: Türkiye, Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti’nde yılın belirli dönemlerinde enerji sıkıntısı yaşanması, su gelirlerinin fazla olduğu belirli dönemlerde de enerji fazlası olması nedeniyle, Hükümetler arası sözleşme imzaladı. Türkiye 2008 yılında Acara’dan toplam 216 bin 12 MWh enerji alıp, 54 bin 292 MWh enerji verdi. 

Nahcivan: Azerbaycan Nahcivan Özerk Bölgesi’ne 13 Mart 1991 tarihli Protokol kapsamında 4 Nisan 2007’ye kadar enerji verilmiş, anılan tarihte Nahcıvan’ın talebi üzerine enerji transferi durduruldu. Alacağımıza karşılık anılan ülkeden enerji ithal edilmeye başlanmıştır. Bu çerçevede, 2008 yılında Nahcıvan’dan toplam 93.970,9 MWh enerji alındı. 

Türkmenistan: Türkmenistan’dan elektrik enerjisi ithalatına 11 Aralık 2003’de başlandı. 2008 yılında Türkmenistan’dan toplam 450 bin MWh enerji alındı.

Suriye: Suriye ile Türkiye arasında yapılan bir yıllık anlaşma çerçevesinde, 12 Kasım 2006’dan itibaren Suriye’ye enerji ihracatına başlanıldı. 8 Kasım 2007’de yeni sözleşme yapıldı ve sözkonusu sözleşme kapsamında Suriye’ye 2008 yılında 97 bin 330 MWh elektrik enerjisi ihraç edildi. 

Yunanistan: Türkiye ile Yunanistan Elektrik Kuruluşu Public Power Corp. şirketi arasında 20 Temmuz 2007 tarihinde imzalanan Enerji Mübadelesi Sözleşmesi kapsamında, 2008 yılında Yunanistan’dan 29 bin 793 MWh enerji alınıp 88 bin 738 MWh enerji ihraç edilmiş ve Yunanistan’ın 58 bin 945 MWh enerji borcuna karşılık fatura düzenlenerek bedeli tahsil edildi.

bigPara.com