Enerji için hükümete üç uyarı

OECD'ye bağlı Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başekonomisti Dr. Fatih Birol, gelecek onyıllarda Türkiye'nin petrol ve doğalgaza bağımlılığın artmasının kesin olduğunu, ancak bu artış hızını azaltacak şekilde bazı önlemler alınması gerektiğini söyledi.

ANKARA - OECD'ye bağlı Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başekonomisti Dr. Fatih Birol, gelecek onyıllarda Türkiye'nin petrol ve doğalgaza bağımlılığın artmasının kesin olduğunu, ancak bu artış hızını azaltacak şekilde bazı önlemler alınması gerektiğini söyledi.
UEA Başekonomisti Dr. Birol, bu kapsamda Türkiye'nin gecikmeden nükleer enerjiye yönelmesi gerektiğini belirtirken, Kyoto Sözleşmesi'ne taraf olmadan önce 'iki kere düşünmesi' gerektiğini iletti. Enerji Bakanı Hilmi Güler de hükümetin nükleer santral konusundaki kararının kesin olduğunu, Nükleer Teknolojileri Programı'nın gelecek ay açıklanabileceğini kaydetti.
EUA'nın geçen ay açıkladığı Dünya Enerji Görünümü-2005 raporunun sunuşu dün Enerji Bakanlığı'nda yapıldı. Dr. Birol, 2005 raporunda Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden 25 yıllık süreçte kaynaklanacak petrol ve doğalgaz arzına ilişkin üç senaryoya yer verdiklerini kaydetti. Birol, iyimser hesaba göre petrolün 2010'daki varil fiyatının 46 dolar olacağını, ancak gerekli yatırımların yapılmaması durumunda fiyatların 55-60 dolarlık bir düzeyde olacağını anlattı.
Türkiye'yi bekleyen sorunlar arasında giderek artan dış bağımlılık, çevre, yatırımlar ve piyasanın liberalleştirilmesi olduğunu belirten Dr. Birol, "Türkiye'ye baktığım zaman nükleer enerjiye çok ciddi ve vakit geçirmeden geçilmesi gerektiğini görüyorum. Türkiye'nin doğalgaz bağımlılığı artıyor. Nükleer santral yapılması bağımlılığı ortadan kaldırmasa bile bağımlılık artış hızını azaltacak" dedi.
Özel sektöre nükleer teklif
Enerji Bakanı Güler bir soru üzerine, nükleer enerjiye karar verdiklerini, yapılış şeklinin konuşulduğunu söyledi. Nükleer santralın özel sektör tarafından yapılmasını istediklerini, talep gelmemesi durumunda kamunun da yapabileceğini belirten Güler, "Nükleer Teknolojileri Programı üzerinde çalışıyoruz, gelecek ay, takvimi de dahil olmak üzere açıklayabileceğiz" diye konuştu.