Enerji özelleştirmeleri başlıyor

Elektrikte 21 dağıtım bölgesinin işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesine karar verildi. Buna göre, 21 dağıtım bölgesinde kurulan şirketlerin blok satışla yüzde 100'lük hisseleri için ihaleye çıkılacak.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Elektrikte 21 dağıtım bölgesinin işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesine karar verildi. Buna göre, 21 dağıtım bölgesinde kurulan şirketlerin blok satışla yüzde 100'lük hisseleri için ihaleye çıkılacak.
İhalede yüksek bedel yerine verimli işletmecilik koşulu önemli olacak. İhaleyi kazanan yatırımcı dağıtım bölgesini 20 ya da 49 yıllığına işletecek. Çarşamba günü dört bakan ve bürokratların katıldığı toplantıda yöntem konusunda uzlaşıldı. Buna göre, haziran ya da temmuzda dağıtım bölgeleri için ihalelere çıkılacak ve işletme hakkı devri (İHD) üzerinden hisse satışı modeli uygulanacak.
İhalelere katılacak yerli ve yabancı yatırımcılar şirketleri işleterek, hizmet verecek. Şirketlerin arsa, araç ve bina gibi mülkleri de ihaleyi alan firmalara devredilecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) şirketlere lisans verecek ve belirlenecek tarifeleri onaylanacak. Şirketlerin mülkiyetinin ise kamuda kalması öngörülüyor.
Uzun zamandır Hazine, Dünya Bankası ve EPDK yabancı sermayenin özelleştirmelere çekilebilmesi için varlık satışı yönteminin benimsenmesi konusunda ısrar ediyordu. Ancak daha önce Danıştay'ın mülkiyet satışını iptal kararını hatırlatan ÖİB buna sıcak bakmıyordu. Toplantıda, özelleştirmeye çıkılmadan önce yasal düzenlemelerin ivedilikle yapılması kararı alınmıştı. Bakanlık önümüzdeki günlerde yasal değişiklik paketini Başbakanlığa sunacak.
Edinilen bilgilere göre, dağıtım bölgelerinin ihaleleri ile birçok yatırımcı ilgileniyor. Bunlar arasında ABD'li EIES, İtalyan Enel şirketi ile Rus şirketleri göze çarpıyor. Enerji Bakanlığı, yüksek gelir yerine 'verimli işletmecilik'i temel alarak ihaleleri yapacak. Dağıtım bölgelerinin sahibi olan şirket öncelikle kayıp-kaçak oranının düşürülmesi için çalışacak.