Enerji özelleştirmesi tarifeye takıldı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 21 elektrik dağıtım bölgesinin özelleştirilmesi için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından hazırlanan tarifeyi onaylamayarak geri gönderdi.

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 21 elektrik dağıtım bölgesinin özelleştirilmesi için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından hazırlanan tarifeyi onaylamayarak geri gönderdi. Edinilen bilgiye göre önceki gün toplanan Kurul, yasada onaylama zorunluluğu olmasına karşın, önemli eksikler bulunduğu gerekçesiyle tarifeyi geri gönderme kararı aldı.
ÖİB, 20 Haziran'da gönderdiği tarife önerisinde, dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesinden sonra beş yıl boyunca uygulanacak tarifeyi belirledi. Alıcılar açısından cazip ihale yapılması için tarifeye zam yapılması gerektiğini savunan ve hükümetin zamdan kaçması nedeniyle aylarca çıkmaza giren tarifede, hükümetin istediği doğrultuda mevcut fiyatların sabit tutulduğu öğrenildi.
ÖİB, tarifede, her bölge için her yılın gelir ve yatırım gereksinimi, işletme hakkı devir bedeli, kayıp-kaçak hedeflerini de belirledi.
EPDK, gelir hedefi tutmazsa ne yapılacağının belli olmadığını belirterek, '20 Dağıtım Şirketi İçin Gelir Gereksinimi Hesaplanması ve Tarife Metodolojisi içinde bu yönde bir hükmün bulunması gerektiği kararına vardı. Hazırlanan tarifede netlik gerektiren bölümleri tek tek ortaya çıkaran EPDK, söz konusu gerekçeleri, yazılı olarak ÖİB'ye göndermeyi kararlaştırdı.
Tarife onaylansaydı ÖİB, ilk dağıtım bölgeleri için ihale ilanına çıkacaktı. İlana çıkılmasıyla birlikte istekli şirketlere satılacak ihale dokümanlarında ve ardından bilgi odası sürecinde, tarifede bulunan rakamlar şirketlerle paylaşılacaktı. EPDK Başkanı Yusuf Günay tarifeye ilişkin kararın, süreci olumsuz etkilemeyeceğini söyledi.
Yusuf Günay, "Sürecin sağlıklı biçimde tamamlanması için elimizden geleni yapıyoruz. ÖİB'nin eksiklikleri kısa süre içinde tamamlayacağını ve ardından tarifeleri onaylayacağımızı düşünüyorum" dedi.