Enerji politikaları ortak mercek altında

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile hükümet, kısa vadede enerji politikalarını birlikte gözden geçirecek. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu...

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile hükümet, kısa vadede enerji politikalarını birlikte gözden geçirecek. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, enerji politikalarının ortak olarak Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında gözden geçirilmesi konusunda mutabakata varıldığını bildirdi.
Hisarcıklıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri Erdoğan'la Başbakanlık'ta bir araya geldi.
Altı ayda bir anket
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in de katıldığı görüşmenin ardından açıklama yapan Hisarcıklıoğlu, TOBB'un 9 bin 200 üyesine yönelik olarak her altı ayda bir anket çalışması yaptığını belirterek, anketin değerlendirmesini Başbakan ile yaptıklarını kaydetti. Bu kapsamda önümüzdeki dönemde oluşması gereken sanayi politikaları ve sanayi stratejisi üzerinde durduklarını, Türkiye'nin rekabet gücü ve dış satımını artıracak unsurların ön plana çıkarılması çerçevesindeki görüşlerini aktardıklarını kaydeden Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin en büyük sorunlarından birisi olan istihdamın önünde vergisel engellerin bulunduğu yönündeki düşüncelerini de aktardıklarını söyledi.
Hisarcıklıoğlu, önümüzdeki dönemde kısa vadede enerji politikalarının ortak olarak Başbakan başkanlığında gözden geçirilmesi konusunda mutabakata vardıklarını belirtirken, "Bununla ilgili TOBB olarak çalışma yapacağız ve Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında bir araya geleceğiz. Sanayide enerjiye daha ucuza daha güvenle nasıl ulaşılabileceği ele alınacak" diye konuştu.
Halkbank sorusu
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu KOBİ'lerin kredi mekanizmasına ulaşmada en önemli etkenlerden birisi olan Halk Bankası'nın özelleştirme sürecine girmesiyle KOBİ'lere kredi sağlanması için yeni bir mekanizmanın kurulması gerektiğini Başbakan Erdoğan'a aktardıklarını söyledi. Hisarcıklıoğlu, Halkbank'ın özelleştirilmesi sürecinde TOBB'un TESKOMB ile beraber ihalelere girip girmeyeceğine ilişkin sorular üzerine de TOBB'a bir teklif gelmediğini, bu yönde bir beyanatlarının bulunmadığını söyledi.