Enerji sanıkları mahkemede

Enerji Bakanlığı'ndaki 'derin' soruşturma kapsamında gözaltına alınan bürokrat ve işadamlarının sorguları tamamlandı. Savcılığın sorgulaması sonrasında Ezgi İnşaat'ın sahibi İ.S.'nin sekreteri D.G. ile yeğeni Y.S. serbest bırakıldı.

ANKARA - Enerji Bakanlığı'ndaki 'derin' soruşturma kapsamında gözaltına alınan bürokrat ve işadamlarının sorguları tamamlandı. Savcılığın sorgulaması sonrasında Ezgi İnşaat'ın sahibi İ.S.'nin sekreteri D.G. ile yeğeni Y.S. serbest bırakıldı. 11 sanık ise tutuklama istemiyle Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. Gazetemiz baskıya girdiği sırada zanlıların sorgusu devam ediyordu.
Operasyon kapsamında gözaltına alınan 13 kişi mali polisin sorgusunun ardından önceki gece sabaha karşı 05.00 sıralarında Keçiören Adli Tıp Kurumu'nda sağlık kontrolünden geçirildi. Sağlık kontrolünün ardından tekrar Emniyet'e götürülen 13 kişi, daha sonra, Adalet Sarayı'na getirildi.
Türkiye Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürvekili Ö.P., Genel Müdür Yardımcısı S.Ü., Ü.'nün sekreteri, BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı F.C., EÜAŞ Daire Başkanı ve şube müdürü M.D ve F.K. ile Ezgi İnşaat'ın sahibi işadamı İ.S., Kazancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı C.K., AKP Milletvekili Nezir Nasıroğlu'nun kardeşi Fernas İnşaat'ın sahibi M.N., N.İ.E., Y.S., Y.G., N.A., D.G. organize suçlara bakmakla görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Hamza Keleş ile cumhuriyet savcıları Şemsettin Özcan ve Mustafa Kelkit tarafından sorgulandı.
'İhale kriteriniz nedir?'
Savcıların sorgulamasının özel ihale şartnameleri üzerinde yoğunlaştığı öğrenildi. Savcılar, gözaltına alınan bürokratlara, ihale şartnamelerinin neye göre hazırlandığını, şartname hazırlanırken kriterlerinin ne olduğunu, ihale usulünün neye göre belirlendiğini, hangi firmaların şartname aldığını, ihaleye katılan firmaların ne kadar teklif verdiğini, hangi firmanın ne kadarlık bedelle ihaleyi kazandığını, komisyonun kimlerden oluştuğunu ve komisyon tarafından elenen firmaların olup olmadığını sordu.
Adliye'ye çıkarılan bürokratlar ve işadamlarının EÜAŞ'ın 17, BOTAŞ'ın 3 ihalesine ilişkin 20 ayrı ihale dosyası hakkında sorgulandığı öğrenilirken, sanıkların sorgulamaları sırasında sanık avukatları da hazır bulundu. Tanıklar dün sabah saat 08.30 sıralarında Adliye'ye getirilirken, Adliye dışında da yoğun kalabalık vardı. Sanıkların yakınları, mahkemedeki sorgulama bitene kadar Adliye binası önünde merakla bekledi. Adliye'deki sorgulama sonrasında Ezgi İnşaat'ın sahibi işadamı İ.S.'nin sekreteri Demet Göktaş ile yeğeni Yalçın Selçuk serbest bırakıldı. 11 sanık ise tutuklama istemiyle Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. Zanlılar Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin yerine kurulan Ağır Ceza Mahkemesi'nde sorgulandı. Sorgulamayı, nöbetçi üye Kadir Kayan yaptı.
Mercek altındaki ihaleler
2004'te yolsuzluk yapıldığı öne sürülen 17 ihaleden bazıları şöyle: "Haziranda yapılan Soma-Seyitömer Termik Santralı Bakım-Onarım İhalesi, Afşin-Elbistan Bakım İhalesi, Özlüce-Kuzgun Termik Santrali İşletim İhalesi, Kargamış Santralı İşletim İhalesi, Urfa Hidroelektrik Santralı İşletim İhalesi, Yenice Hidroelektrik Santralı İşletim İhalesi, Beyköy Santralı İşletim İhalesi, Temmuzda yapılan Tunçbilek Termik Santralı İşletim İhalesi, Ağustosta yapılan Tunçbilek Santralı İşletim İhalesi, Soma-Seyitömer Santralı İşletim İhalesi, Soğutma Kulesi İnşaatı İhalesi, Eylül ayında yapılan Laden Kimya Bölümü İhalesi, EÜAŞ Yemek İhalesi, Kırklareli Santralı İşletim İhalesi, şubatta yapılan Isı Asansör İhalesi.