Enerji yatırımına banka dopingi

Enerji yatırımına banka dopingi
Enerji yatırımına banka dopingi

Eroğlu 90 projeye kredi verdiklerini dile getirdi.

İSTANBUL - Ekonomik kriz döneminin başarılı ve sağlam sektörleri arasında gösterilen bankacılık, Türkiye ’de özellikle son dönemde artan enerji yatırımlarını fonlamaya odaklandı.
Geçen 4-5 yıl içinde enerji sektörüne yaklaşık 10 milyar dolar finansman sağlayan bankacılık sektörü, özel sektörün bundan sonraki yatırımları için de kredi arayışlarına çözüm bulmayı planlıyor. Akbank KOBİ ve Ticari Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ferda Besli, Akbank olarak enerji sektörüne yönelik 2.1 milyar dolar tutarında kredi limiti sağladıklarını ve 1.5 milyar dolarının kullandırımını gerçekleştirdiklerini bildirdi.
Besli, genel müdürlükte firmaların enerji sektöründe yapacağı uzun vadeli yatırımları için kredi taleplerini finansal olarak inceleyen, konusunda uzman bir ekiplerinin bulunduğunu belirterek  “Şu an toplam yatırım maliyeti 1.3 milyar dolar olan yaklaşık 20 adet enerji projesini değerlendiriyoruz ” dedi. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ebru Edin de 4000 megavat gücündeki enerji projesine toplam 3.2 milyar dolar kredi tahsis eden bankanın proje finansmanı kredileri içinde enerji kredilerinin payının yüzde 28 ’lere ulaştığını belirtti.

Yenilenebilir enerji gözde
TSKB Genel Müdürü Halil Eroğlu ise TSKB’nin, 2010 yılının eylül ayı itibariyle 200’ün üzerinde yenilenebilir enerji projesini inceleyerek toplam 90 adet yenilenebilir enerji projesini finanse ettiğini bildirdi. Finansman sağlanan projelerin toplam kurulu gücünün 2623 MW’a ulaştığını, bu projelere TSKB tarafından aktarılacak toplam tutarın ise 1.4 milyar dolar olduğunu belirten Eroğlu, finanse edilen projelerden 640 MW kurulu güce sahip 23 adedinin tamamlanarak elektrik üretmeye başladığını söyledi.
Denizbank Kurumsal Ticari Bankacılık Kamu Proje Finansmanı ve Yurtdı∫ı İ∫tirakler Grubu Genel Müdür Yardımcısı Derya Kumru da Denizbank’ın 2009 yılında enerji projelerine tahsis ettiği kredilerin toplam hacminin 700 milyon dolar seviyelerinde olduğunu belirtti. Yapı ve Kredi Kurumsal ve Ticari Bankacılık Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mert Güvenen de enerjiye verilen kredi miktarında 2010 yılında 2 milyar dolara yaklaştıklarını belirtti. (aa)


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    İstanbul