Enerjide alternatif arayışı

Ukrayna ile Rusya arasındaki doğalgaz krizinin ardından toplanan AB enerji bakanlarının, Rusya'ya bağımlılıktan kurtulmak için hatların çeşitlendirilmesinde görüş birliğine vardığı haberi Ankara'ya ulaştı.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Ukrayna ile Rusya arasındaki doğalgaz krizinin ardından toplanan AB enerji bakanlarının, Rusya'ya bağımlılıktan kurtulmak için hatların çeşitlendirilmesinde görüş birliğine vardığı haberi Ankara'ya ulaştı.
Enerji ve Dışişleri bakanlıkları, Türkiye'nin doğalgaz ihtiyacınının yüzde 65'inin Rusya'dan karşılandığını dikkate alarak alternatif hatlar için değerlendirmelere başladı. Çalışmalarda, yeni hatlar yaratılmazsa 2015'te ülkenin yüzde 80 Rusya'ya bağımlı olacağı tehlikesi öne çıkıyor. Çalışmalarda öne çıkan görüşler şöyle:

  • Nükleer enerji dahil hidroelektrik ve kömür ağırlıklı santrallar kurulmalı. Bu tür santralların kurulması beş yıl sürse de, süre dezavantaj görülmemeli.
  • Gaz depolama projeleri ağırlık kazanmalı. Marmara Ereğlisi'nde 1.6 milyar metreküplük depolama tesisi gecikmelerle ancak nisanda devreye girebilecek. Bu tesiste üç hafta idare edecek gaz depolanabilir. Tuz Gölü altında yapımı planlanan tesislerin hızla kurulması, ülkeyi rahatlatır.
  • Mısır, Irak ve Suriye gazının Ceyhan'a getirilip bir kısmının ticari katma değeri yüksek sıvılaştırılmış doğalgaz üretim santralında işlenerek dünya pazarlarına satılması, diğer kısımının Avrupa'ya sevki Rusya ile ortaklığı 'zorunluluk' boyutundan çıkartır.
  • Türkmenistan-Azerbaycan-Türkiye-Avrupa hattı projesinde ilerlenebilirse gaz üretiminde söz sahibi olan Özbekistan'ın da projeye katılımı sağlanabilir. Ukrayna, Polonya ve AB ülkeleri, Odessa-Brody-Gdansk hattını Türkiye'den gelecek petrol paralelinde inşa edilebilecek hatta bağlamaya sıcak bakıyor. Türkiye bu konuda bir planlama yapmalı.