'Enerjide Ceyhan'a büyük ilgi var'

Enerji Bakanı Hilmi Güler önemli bir enerji merkezi olma yolunda ilerleyen Ceyhan'a yabancı yatırımcıların büyük ilgi gösterdiğini söyledi.
Hilmi Güler...

ANKARA- Enerji Bakanı Hilmi Güler önemli bir enerji merkezi olma yolunda ilerleyen Ceyhan'a yabancı yatırımcıların büyük ilgi gösterdiğini söyledi.
Hilmi Güler, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC), Kerkük-Yumurtalık ve ardından da Samsun-Ceyhan hattıyla Ceyhan'a gelecek petrolün 220 milyon tonu bulacağını, doğalgazda da Mavi Akım'ın uzatılması, yapılabilecek Kerkük-Yumurtalık doğalgaz hattı ve Mısır gazı ile bölgenin öneminin artacağını belirtti. Güler, "Ceyhan'da üç petrol, üç doğalgaz boru hattı aynı bölgede buluşabiliyor. Ceyhan bir enerji merkezi haline geliyor. Bu konuda kararlıyız. Bölgedeki yapılanmayı da bu hatlara uygun olarak oluşturmaya çalışıyoruz" dedi.
Rafineri için sıra
Hilmi Güler, dünyanın önde gelen şirketlerinin burada rafineri kurmak istediğine dikkat çekti. Güler, bu şirketlerden bir bölümünün resmi başvuru yaptığını, bir bölümünün de görüşmelerinin sürdürdüğünü belirterek, şöyle konuştu: 'Indian Oil-Çalık ve POAŞ'ın Ceyhan'da rafineri başvuruları var. Lukoil de Türkiye'de rafineri kurma arzusunda. Lukoil'in fizibilitesi nereyi gerektiriyorsa ona göre değerlendirme yapacaklar. Türkiye bu konuda kurulacak yer açısından zorlayıcı olmayacak. Kazakistan'ın da rafineri kurma arzusu var. O noktada Samsun üzerinde olabilir diye düşünüyoruz."