Enerjide dev işbirligi

Enerjide dev işbirligi
Enerjide dev işbirligi
Uluslararası finans kuruluşu Goldman Sachs, Aksa Enerji'nin yüzde 13.30'unu 240 milyon dolara satın aldı

Hisse satışı sonrasında şirketin değeri 1.8 milyar dolar belirlendi. Anlaşmada, Goldman Sachs'ın 6 sene sonrasında hisseleri aynı değerden Kazancı Holding'e geri satma opsiyonu da bulunuyor.

Bununla birlikte Goldman Sachs, Garanti Bankası ve İş Bankası katılımıyla oluşturulan konsorsiyum, Kazancı Holding'e 400 milyon dolar finansman sağladı.

Bu krediye Goldman Sachs 150 milyon dolar, Garanti ve İş Bankası da 125'er milyon dolar ile katıldı. Kredi, 3 yılı ana para geri ödemesiz olmak üzere 6 yıllık vadeye yayılıyor.

Alınacak 400 milyon dolar kredinin 192 milyon doları Ağustos ayında vadesi dolan köprü kredinin geri ödemesinde, 105 milyon doları Aksa Enerji'ye özkaynak katkısı olarak, kalan 95 milyon da Kazancı Grubu'nun diğer yatırımları ve finansman geri ödemelerinde kullanılacak.( hürriyet )

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108449210844921

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  goldman sachs? - keryil

  şu adamların ismini duymak bile irite ediyor beni. türkiye gibi enerji fakiri bir ülkede bir enerji şirketine ortak olması da içimi rahatlatmıyor. krizin mimarlarından biri olan, utanmaz kapitalizmin simgesi bir şirketle iş yapmak bayağı iyi bir fikir olsa gerek. finansman sağladıkları sürece, milyonlarca kişinin işinden olmasına sebep olup yine de milyon dolarlık primleri cebe indirenlerle ortak olmakta etik bir sıkıntı yok demek ki.