Enerjide karar 'etüt'ten sonra

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından Moskova'da yaptırılan TOBB-TİM Ticaret Merkezi'nin açılışını yaparak resmi temaslarda bulunan, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Rusya gezisinin son gününe 'enerji' konusu damgasını vurdu.

MOSKOVA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından Moskova'da yaptırılan TOBB-TİM Ticaret Merkezi'nin açılışını yaparak resmi temaslarda bulunan, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Rusya gezisinin son gününe 'enerji' konusu damgasını vurdu. Türkiye'nin Rusya'dan elektrik alımı konusunda alternatifler üzerinde çalışma yapılması kararı alınırken, Boğazlardaki baypas petrol boru hattı ve Mavi Akım'ın güneye indirilmesi konusundaki alternatifler yeniden gözden geçirildi ancak iki konuda da somut sonuç çıkmadı. Görüşmelerde enerji alanındaki iki ülke arasındaki konuların etüt edilmesi kararlaştırıldı.
'Doğalgaz dağıtımında rol almak istediler'
Öte yandan, görüşmelerde, Rusya'nın Botaş'ın doğalgaz kontrat devirleri ile ilgilendiğini yeniden hatırlattığı öğrenildi. Enerji Bakanı Hilmli Güler, Rusya'nın doğalgaz dağıtım ihaleleri ile elektrik dağıtım ve iletim özelleştirmelerine ilgi duyduğunu, bu alanlarda aktif rol almak istediklerini kendilerine ilettiğini söyledi.
Bu arada, Rusya, iptal edilen Tüpraş ihalesiyle ilgili olarak da yeniden niyet beyanında bulundu. Rusya Enerji Bakanı Viktor Krisenko, "Kısa süre önce olumsuz gelişmeler yaşadık. Bu durum Rus sermayesinin Türkiye'ye girişine engel olmaz" diye konuştu. Rusya Enerji Bakanı Kirstenko, elektrik dağıtım bölgeleri ihalelerine de teklif verebileceklerini de açıkladı.