Enerjide lisans dağıtımı bürokrasiye takıldı

Enerjide lisans dağıtımı bürokrasiye takıldı
Enerjide lisans dağıtımı bürokrasiye takıldı

Elektrik santralı kurmak isteyen yatırımcının, EPDK lisansı için önce TEİAŞ tan bağlantı görüşü alması gerekiyor. FOTOĞRAF: UFUK AKTUĞ / DHA

TEİAŞ, 2030 yılına kadar 55 bin megavatlık lisansın yeterli olacağını düşünerek, gelen yeni lisans başvurularına onay vermedi

ANKARA - Elektrik piyasasına yatırım yapmak için EPDK’dan lisans almak isteyen yatırımcılar, Türkiye Elektrik İletim A.Ş’ye (TEİAŞ) takıldı.
TEİAŞ, 2030 yılına kadar 55 bin megavatlık lisansın yeterli olacağını düşünerek, kendisine gelen yeni lisans başvurularına onay vermedi. Ancak, TEİAŞ, daha önce onay alan lisans sahipleri arasında yatırımını hayata geçiremeyeceklerle lisans ticareti yapan ‘çantacıların’ da olduğuna dikkat çekerek, yeni yatırımcının önünü açmak için mevzuat düzenlemesine gitmeyi planlıyor. Elektrik santralı kurmak isteyen yatırımcıların, EPDK’dan lisans almak için öncelikle TEİAŞ’tan ‘bağlantı görüşü’ almaları gerekiyor.
TEİAŞ’ın onayı niteliğinde olan ‘bağlantı görüşü’nü alamayan yatırımcıların EPDK’ya sundukları lisans başvurusu yarım kalıyor. Son dönemde ‘çantacı’ olarak bilinen lisans tüccarlarının da içinde bulunduğu yatırımcıların yaklaşık 55 bin megavat kurulu güçte lisans için bağlantı görüşü almaları nedeniyle TEİAŞ, yeni yatırımcılara ‘bağlantı görüşü’ vermiyor. 

37 bin megavatlık lisans 
TEİAŞ’ın uygun görüş bildirdiği yatırım tutarı 36-37 bin megavatı bulurken, yetkililer bu yatırımların içinden çantacı olanların ayrıştırılması gerektiğinin altını çizdi. TEİAŞ, daha önce EPDK’ya bir yazı yazarak, kendisine lisans için görüş sorulduğunu ancak bu lisans başvurularının ne zaman, nasıl yürürlüğe gireceği konusunda bir ayrıntı olmadığını vurguladı.
Ancak konuya ilişkin EPDK’nın sadece gerekli işlemlerin yapılmasını istediğini bildirdiği öğrenildi. Bu arada Bakanlık tarafından hesaplanan elektrik enerjisi yüksek talebinin gerçekleşmesi halinde, şu tablo ortaya çıkacak:
“2008 yılı sonunda işletmede olan üretim tesislerinden oluşan mevcut elektrik enerjisi üretim sistemimize toplam 14 bin 865 MW’lık yeni üretim tesislerinin ilave edilmesiyle proje üretim kapasitelerine göre 2017 yılından, güvenilir üretim kapasitelerine göre ise 2015 yılından itibaren öngörülen elektrik enerjisi talebinin karşılanamayacak.”